Muokataan sivua Elokuvapalvelut
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Kuva:Headweb-com.png|250px|right|thumb|Headweb.com vuokraus ja/tai osto palvelu esittää elokuvaa selaimella suoratoistona.]] | |||
Tällä sivulle on tarkoitus listata elokuva-, TV- ja tallennepalveluita sekä Internet-televisionkatseluohjelmia. | Tällä sivulle on tarkoitus listata elokuva-, TV- ja tallennepalveluita sekä Internet-televisionkatseluohjelmia. | ||
==Linux-yhteensopivia tv, elokuva- ja | ==Linux-yhteensopivia tv, elokuva- ja streamauspalveluita== | ||
* [[Yle Areena ja Elävä arkisto|Yle Areena]] on [ | |||
* [[Yle | * [[Headweb]] on elokuvapalvelu, josta voit vuokrata elokuvia. Palvelu toimii Linuxissa, Windowsissa ja OS X:ssä. | ||
* [[MTV]] on MTV Oy:n netti-tv palvelu | * [[Netflix]] on maailman suosituin suoratoistopalvelu, jossa voi katsoa elokuvia ja tv-sarjoja. | ||
* [[Youtube Movies]] on [http://www.youtube.com/movies Youtuben] elokuvapalvelu, josta löytyy vanhempaa elokuvatuotantoa ilmaiseksi, mutta myös nykyään maksullista sisältöä. | |||
* [[Yle Areena ja Elävä arkisto|Yle Elävä arkisto]] on [http://yle.fi/elavaarkisto/ Yleisradion] elävä tallennearkisto. | |||
* [[Yle Areena ja Elävä arkisto|Yle Areena]] on [http://areena.yle.fi/ Yleisradion] netti-tv palvelu. Sen kautta voi seurata ohjelmia ja elokuvia internetin välityksellä. | |||
*[http://areena.yle.fi/tv/suora/tv1 Yle TV1], [http://areena.yle.fi/tv/suora/tv2 Yle TV2], [http://areena.yle.fi/tv/suora/teema Yle Teema] ja [http://areena.yle.fi/tv/suora/fem Yle Fem] ovat suoria [[Flash]]-pohjaisia lähetyksiä. | |||
* [[MTV Katsomo]] on MTV Oy:n netti-tv palvelu (toimivuus: [[Wine/Netflix]], [[Wine/Katsomo]], [[Pipelight]] tai vastaava). | |||
==Testituloksia== | ==Testituloksia== | ||
Rivi 18: | Rivi 22: | ||
! Tarkistettu | ! Tarkistettu | ||
|- | |- | ||
| [ | | [[Headweb]] [http://www.headweb.com/:lahtis] | ||
| suoratoisto (vuokraus) | |||
| Linux, Windows, OS X | |||
| suoratoisto | |||
| Linux, Windows, | |||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| [[ | | [[Flash]], (Silverlight [[Pipelight]]), [[Boxee]], SmartTV, [[Android]] | ||
| SD, HD | | SD, HD 720p | ||
| | | 24.06.2014 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [[HBO Nordic]] [http://hbonordic.com/fi] | ||
| suoratoisto (kuukausimaksu) | | suoratoisto (kuukausimaksu) | ||
| | | Windows, Linux | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| [[ | | [[Flash]], [[Widevine]] | ||
| | | ainakin HD | ||
| | | 10.3.2014 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.youtube.com/movies Youtube Movies] | ||
| suoratoisto ( | | suoratoisto (vuokraus, ilmainen) | ||
| Linux, Windows, | | Linux, Windows, OS X | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| [[ | | [[Flash]] | ||
| | | 240, 360, 480 ja 720 HD | ||
| | | 22.02.2012 | ||
|- | |||
| [http://www.makuuni24h.fi Makuuni 24h] | |||
| suoratoisto (vuokraus) | |||
| Linux, OS X, Windows | |||
| {{kyllä}} | |||
| [[Flash]], ([[HAL]]) | |||
| 720x480 ja 1280x720 | |||
| 27.09.2014 | |||
|- | |- | ||
| [ | | [[Netflix]] [http://www.netflix.fi] | ||
| suoratoisto ( | | suoratoisto (kuukausimaksu) | ||
| | | Windows, OS X, PS3, Wii, Xbox 360, iPad, iPhone, Android- tai Windows-puhelin tai tabletti, Ubuntu 14.04 LTS | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| HTML5 | | HTML5 | ||
| SD, HD | | SD, HD, UltraHD 4K | ||
| | | 2.5.2015 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.filmnet.fi Filmnet.fi] | ||
| suoratoisto (kuukausimaksu) | | suoratoisto (kuukausimaksu) | ||
| | | Windows, OS X, Android, iOS | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| | | Silverlight [[Pipelight]], | ||
| SD, HD | | SD, HD 720p | ||
| | | 22.08.2014 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://viaplay.fi Viaplay] | ||
| suoratoisto | | suoratoisto | ||
| Windows, | | Windows, OS X, iOS, Android | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| [[ | | SilverLight [[Pipelight]], | ||
| SD, HD | | SD, HD 720p | ||
| | | 22.08.2014 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.film2home.fi/fi.aspx Film2home] | ||
| suoratoisto, (vuokraus) | |||
| OS X ja Windows | |||
| {{ei}} ? | |||
| Flash, [[Widevine]] (trailerit testattu toimivaksi Linuxissa) | |||
| ? | |||
| 01.01.2014 | |||
|- | |||
| [http://sfanytime.com Sfanytime] | |||
| vuokraus | |||
| Windows | |||
| {{ei}} | |||
| Windows Media Player 11 tai uudempi (drm) | |||
| ? | |||
| 21.05.2010 | |||
|- | |||
| [http://cdon.fi CDON Nettielokuva] on demand | |||
| suoratoisto (vuokraus, osto) | |||
| Windows | |||
| {{ei}} | |||
| Windows Media Player 11 tai uudempi, Silverlight (DRM-suojattu), | |||
| ? | |||
| 21.05.2010 | |||
|- | |||
| [[Voddler]] [http://www.voddler.com/] | |||
| suoratoisto (vuokraus) | | suoratoisto (vuokraus) | ||
| Windows | | OS X ja Windows | ||
| {{ei}} | | {{ei}} | ||
| | | AdobeAIR, (Wine-ohje ei toimi) | ||
| | | ? | ||
| | | 21.05.2010 | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.cinemanow.com Roxio CinemaNow] Vain USA ja Kanada | ||
| suoratoisto (vuokraus) | | suoratoisto (vuokraus) | ||
| | | OS X ja Windows | ||
| {{ | | {{ei}} | ||
| | | ulkomainen | ||
| | | ? | ||
| | | 23.05.2010 | ||
|} | |} | ||
===Muita lisätietoja testituloksiin=== | |||
====Viaplay ja Filmnet==== | |||
Todennäköisesti toimivat, kun asennat Firefoxiin [[Pipelight]] ja [[UAControl]] -lisäosan. | |||
==Internet-televisionkatseluohjelmia== | ==Internet-televisionkatseluohjelmia== | ||
* [[Miro]] on avoin Internet-televisionkatseluohjelma Linux-, OS X- ja Windows-käyttöjärjestelmille. | |||
* [[Miro]] on avoin Internet-televisionkatseluohjelma Linux-, | * [[Minitube]] on avoin Youtube videoiden katseluohjelma. | ||
* [[Minitube]] on avoin Youtube | |||
==Tv- ja tallennepalvelut== | ==Tv- ja tallennepalvelut== | ||
Rivi 105: | Rivi 136: | ||
! Tarkistettu | ! Tarkistettu | ||
|- | |- | ||
| [ | | [http://www.saunavisio.fi/tvrecorder/ Saunavisio] | ||
| Linux, Windows | |||
| {{kyllä}} | |||
| web-käyttöliittymä, [http://www.ihku.biz/saunavisio saunavisio-yhteysohjelma] | |||
| 20.04.2014. Elisa lopettunut palvelun toiminnan tammikuussa 2014. | |||
|- | |||
| [http://www.elisa.fi/viihde/ Elisa Viihde] | |||
| Linux, Windows | | Linux, Windows | ||
| {{kyllä}} | | {{kyllä}} | ||
| web-käyttöliittymä (vlc plugin) | | web-käyttöliittymä (vlc plugin) | ||
| 17.06.2013 | | 17.06.2013 | ||
|- | |||
| [http://www.tvkaista.com/ TVkaista] | |||
| Windows, OS X ja Linux | |||
| {{kyllä}} | |||
| web-käyttöliittymä ja [[Flash]], [[Miro]], [[VLC]], [[mplayer]], [[TVkaistaGUI]]-yhteysohjelma ja [[Boxee]]. | |||
| 01.03.2015 | |||
|} | |} | ||
[[Luokka:Multimedia]] | [[Luokka:Multimedia]] | ||
[[Luokka:Verkkopalvelut]] | [[Luokka:Verkkopalvelut]] | ||
[[Luokka:Yhteensopivuus]] | [[Luokka:Yhteensopivuus]] |