Muokataan sivua LXDE
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| class="infobox" " align="right" cellspacing="4" cellpadding="1" style="width:21em; font-size:90%; text-align:left; border:1px solid grey; margin:1em; background:ghostwhite;" | ||
| | | colspan="3" align="center"| '''LXDE''' | ||
| | |- | ||
| | | colspan="3" align="center"| [[Image:LXDE desktop full.png|230px|LXDE Kuvakaappaus]] | ||
| | |- | ||
| | | style="width:30%" | '''Kehittäjä''' | ||
| | | The LXDE Team | ||
|- | |||
| '''Ensimmäinen julkaisu''' | |||
''' | | 2006 | ||
|- | |||
| '''Viimeisin versionumero''' | |||
| 0.3.2.1 | |||
|- | |||
| '''Viimeisin julkaisupäivä''' | |||
| 2008-04-20 | |||
|- | |||
| '''Jatkuvasti päivittyvä''' | |||
| kyllä | |||
|- | |||
| '''Ohjelmointikieli ja -kirjasto''' | |||
| C, GTK+ | |||
|- | |||
| '''Alustat''' | |||
| Useita alustoja (Linux, BSD) | |||
|- | |||
| '''Kieli''' | |||
| Monikielinen (yli 35 kieltä, mm. Suomi) | |||
|- | |||
| '''Status''' | |||
| aktiivinen | |||
|- | |||
| '''Luokka''' | |||
| Työpöytäympäristö | |||
|- | |||
| '''Lisenssi''' | |||
| GNU General Public License, LGPL | |||
|- | |||
| '''WWW''' | |||
|[http://www.lxde.org lxde.org] | |||
|- | |||
| '''Lataa''' | |||
|[http://download.lxde.org download.lxde.org] | |||
|} | |||
'''LXDE''', kevyt X11-työpöytäympäristö, joka on kevyt ja nopea. Se on suunniteltu käyttäjäystävälliseksi ja pitämään resurssien käytön alhaisena. LXDE käyttää vähemmän muistia ja vähemmän prosessoritehoa kuin [[GNOME]] ja [[KDE]] ollen samalla monipuolinen käyttöjärjestelmä. Vähäinen resurssien käyttö säästää myös energiaa. LXDE:hin ei tiiviisti yritetä integroida kaikkia mahdollisia sovelluksia. Sen sijaan siihen yritetään tehdä kaikki komponentit riippumattomiksi, joten jokaista niistä voidaan käyttää itsenäisesti muutamalla riippuvuudella. Tämä tekee LXDE:n siirrettävyyden eri Unix-järjestelmien kesken helpommaksi. |