Rekisteröitymätön käyttäjä
Ero sivun ”Emacs” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
→Komentoja: Parannettu ulkoasua, seuraavat muokkauseni koskevat enemmän sisältöä.
(→Tiedostossa liikkuminen: Parempi visuaalinen muotoilu, lisätty pari hyödyllistä komentoa) |
(→Komentoja: Parannettu ulkoasua, seuraavat muokkauseni koskevat enemmän sisältöä.) |
||
Rivi 47: | Rivi 47: | ||
=== Poistaminen ja palauttaminen === | === Poistaminen ja palauttaminen === | ||
{| | {| | ||
|M-d | |'''C-_''' | ||
|Kumoa edellinen muokkaus | |||
|- | |||
|'''M-d''' | |||
|Poista seuraava sana | |Poista seuraava sana | ||
|- | |- | ||
|C-k | |'''C-k''' | ||
| | |Leikkaa rivin loppu | ||
|- | |- | ||
|C-w | |'''C-w''' | ||
| | |Leikkaa merkitty alue | ||
|- | |- | ||
|C-y | |'''C-y''' | ||
| | |Liitä | ||
|- | |- | ||
| | |'''M-y''' | ||
| | |Korvaa edellinen liitos vanhemmalla leikkauksella | ||
|} | |} | ||
===Etsi ja korvaa === | ===Etsi ja korvaa === | ||
Seuraavat komennot etsivät merkkijonoa puskurista. | |||
{| | {| | ||
|C-s | |'''C-s''' | ||
|Etsi | |Etsi eteenpäin | ||
|'''C-r''' | |||
|C-r | |Etsi taaksepäin | ||
|Etsi | |||
|- | |- | ||
|M-% | |'''M-%''' | ||
|Etsi ja korvaa | |Etsi ja korvaa | ||
|} | |} | ||
=== Tiedostot === | === Tiedostot === | ||
{| | {| | ||
|C-x C-s | |'''C-x C-s''' | ||
|Tallenna tiedosto | |Tallenna tiedosto | ||
|- | |- | ||
|C-x s | |'''C-x s''' | ||
|Tallenna kaikki tiedostot | |Tallenna kaikki tiedostot | ||
|- | |- | ||
|C-x C-w | |'''C-x C-w''' | ||
|Tallenna tiedosto uudella nimellä | |Tallenna tiedosto uudella nimellä | ||
|- | |- | ||
|C-x C-f | |'''C-x C-f''' | ||
|Avaa tiedosto uuteen puskuriin | |Avaa tiedosto uuteen puskuriin | ||
|- | |- | ||
|C-x 4 C-f | |'''C-x 4 C-f''' | ||
|Avaa tiedosto uuteen puskuriin ja ikkunaan | |Avaa tiedosto uuteen puskuriin ja ikkunaan | ||
|- | |- | ||
|C-x C-v | |'''C-x C-v''' | ||
|Avaa tiedosto nykyisen puskurin tilalle | |Avaa tiedosto nykyisen puskurin tilalle | ||
|- | |- | ||
|C-x i | |'''C-x i''' | ||
|Lisää tiedoston sisältö puskuriin kursorin kohdalle | |Lisää tiedoston sisältö puskuriin kursorin kohdalle | ||
|} | |} | ||
Rivi 104: | Rivi 104: | ||
=== Puskurit === | === Puskurit === | ||
{| | {| | ||
|C-x b | |'''C-x b''' | ||
|Vaihda ikkunan puskuria | |Vaihda ikkunan puskuria | ||
|- | |- | ||
|C-x C-b | |'''C-x C-b''' | ||
|Listaa puskurit | |Listaa puskurit | ||
|- | |- | ||
|C-x k | |'''C-x k''' | ||
|Tuhoa puskuri | |Tuhoa puskuri | ||
|} | |} | ||
Rivi 116: | Rivi 116: | ||
=== Ikkunat === | === Ikkunat === | ||
{| | {| | ||
|C-x 2 | |'''C-x 2''' | ||
|Jaa ikkuna kahdeksi pystysuunnassa | |Jaa ikkuna kahdeksi pystysuunnassa | ||
|- | |- | ||
|C-x 3 | |'''C-x 3''' | ||
|Jaa ikkuna kahdeksi leveyssuunnassa | |Jaa ikkuna kahdeksi leveyssuunnassa | ||
|- | |- | ||
|C-x 0 | |'''C-x 0''' | ||
|Piilota aktiivinen ikkuna | |Piilota aktiivinen ikkuna | ||
|- | |- | ||
|C-x 1 | |'''C-x 1''' | ||
|Suurenna aktiivinen ikkuna | |Suurenna aktiivinen ikkuna | ||
|- | |- | ||
|C-x o | |'''C-x o''' | ||
|Siirry seuraavaan ikkunaan | |Siirry seuraavaan ikkunaan | ||
|} | |} | ||
Rivi 134: | Rivi 134: | ||
=== Alueet === | === Alueet === | ||
{| | {| | ||
|C-@ | |'''C-@''' | ||
|Aseta merkki | |Aseta merkki | ||
|- | |- | ||
|C-w | |'''C-w''' | ||
|Poista alue | |Poista alue | ||
|- | |- | ||
|M-w | |'''M-w''' | ||
|Kopioi alue | |Kopioi alue | ||
|- | |- | ||
|C-y | |'''C-y''' | ||
|Liitä | |Liitä | ||
|- | |- | ||
|M-h | |'''M-h''' | ||
|Merkitse kappale (kursori kappaleen alkuun, merkki loppuun) | |Merkitse kappale (kursori kappaleen alkuun, merkki loppuun) | ||
|- | |- | ||
|C-x C-x | |'''C-x C-x''' | ||
|Vaihda merkin ja kursorin paikkaa keskenään (kursori alueen toiseen laitaan) | |Vaihda merkin ja kursorin paikkaa keskenään (kursori alueen toiseen laitaan) | ||
|- | |- | ||
|C-x h | |'''C-x h''' | ||
|Valitse koko puskuri | |Valitse koko puskuri | ||
|} | |} | ||
Rivi 158: | Rivi 158: | ||
=== Muuta === | === Muuta === | ||
{| | {| | ||
|C-x C-c | |'''C-x C-c''' | ||
|Lopeta Emacsin käyttö | |Lopeta Emacsin käyttö | ||
|- | |- | ||
|C-z | |'''C-z''' | ||
|Poistu tilapäisesti (paluu komennolla [[fg]]) | |Poistu tilapäisesti (paluu komennolla [[fg]]) | ||
|- | |- | ||
|M-numero | |'''M-numero''' | ||
|Toista seuraavaa komentoa | |Toista seuraavaa komentoa | ||
|- | |- | ||
|F10 | |'''F10''' | ||
|Siirry valikkoon | |Siirry valikkoon | ||
|} | |} |