Rekisteröitymätön käyttäjä
Ero sivun ”Emacs” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
→Komentoja: Puskurit ja ikkunat liittyvät niin läheisesti toisiinsa, että ne sopivat paremmin yhteen.
(→Komentoja: Puskurit ja ikkunat liittyvät niin läheisesti toisiinsa, että ne sopivat paremmin yhteen.) |
|||
Rivi 109: | Rivi 109: | ||
|} | |} | ||
=== Puskurit === | === Puskurit ja ikkunat === | ||
{| | {| | ||
|'''C-x C-b''' | |'''C-x C-b''' | ||
|Listaa puskurit | |Listaa puskurit | ||
|'''C-x k''' | |'''C-x k''' | ||
|Tuhoa puskuri | |Tuhoa puskuri | ||
|- | |- | ||
|'''C-x 0''' | |'''C-x 0''' | ||
|Piilota aktiivinen ikkuna | |Piilota aktiivinen ikkuna | ||
|'''C-x 1''' | |'''C-x 1''' | ||
|Suurenna aktiivinen ikkuna | |Suurenna aktiivinen ikkuna | ||
|- | |||
|'''C-x 2''' | |||
|Kahdenna ikkuna pystysuunnassa | |||
|'''C-x 3''' | |||
|Kahdenna ikkuna leveyssuunnassa | |||
|- | |- | ||
|'''C-x o''' | |'''C-x o''' | ||
|Siirry seuraavaan ikkunaan | |Siirry seuraavaan ikkunaan | ||
|'''C-x b''' | |||
|Vaihda ikkunan puskuria | |||
|- | |||
|} | |} | ||