Muokataan sivua Ubuntu
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 74: | Rivi 74: | ||
! Julkaisupäivä | ! Julkaisupäivä | ||
! Tukiaika | ! Tukiaika | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 21.04 (''Hirsute Hippo'') | | Ubuntu 21.04 (''Hirsute Hippo'') | ||
| 22. huhtikuuta 2021 | | 22. huhtikuuta 2021 | ||
| {{ | | {{ehkä|ei julkaistu}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 20.10 (''Groovy Gorilla'') | | Ubuntu 20.10 (''Groovy Gorilla'') | ||
| 22. lokakuuta 2020 | | 22. lokakuuta 2020 | ||
| {{ | | {{kyllä|tuettu heinäkuuhun 2021}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 20.04 LTS (''Focal Fossa'') | | Ubuntu 20.04 LTS (''Focal Fossa'') | ||
| 23. huhtikuuta 2020 | | 23. huhtikuuta 2020 | ||
| {{kyllä|tuettu 2025 | | {{kyllä|tuettu huhtikuuhun 2025}} | ||
|-̣ | |-̣ | ||
| Ubuntu 19.10 (''Eoan Ermine'') | | Ubuntu 19.10 (''Eoan Ermine'') | ||
| 17. lokakuuta 2019 | | 17. lokakuuta 2019 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 19.04 (''Disco Dingo'') | | Ubuntu 19.04 (''Disco Dingo'') | ||
| 18. huhtikuuta 2019 | | 18. huhtikuuta 2019 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 18.10 (''Cosmic Cuttlefish'') | | Ubuntu 18.10 (''Cosmic Cuttlefish'') | ||
| 18. lokakuuta 2018 | | 18. lokakuuta 2018 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 18.04 LTS (''Bionic Beaver'') | | Ubuntu 18.04 LTS (''Bionic Beaver'') | ||
| 26. huhtikuuta 2018 | | 26. huhtikuuta 2018 | ||
| {{kyllä|tuettu 2023 | | {{kyllä|tuettu huhtikuuhun 2023}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 17.10 (''Artful Aardvark'') | | Ubuntu 17.10 (''Artful Aardvark'') | ||
| 19. lokakuuta 2017 | | 19. lokakuuta 2017 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 17.04 (''Zesty Zapus'') | | Ubuntu 17.04 (''Zesty Zapus'') | ||
| 13. huhtikuuta 2017 | | 13. huhtikuuta 2017 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 16.10 (''Yakkety Yak'') | | Ubuntu 16.10 (''Yakkety Yak'') | ||
| 13. lokakuuta 2016 | | 13. lokakuuta 2016 | ||
| {{ei|tuki | | {{ei|tuki päättynyt}} | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 16.04 LTS (''Xenial Xerus'') | | Ubuntu 16.04 LTS (''Xenial Xerus'') | ||
| 21. huhtikuuta 2016 | | 21. huhtikuuta 2016 | ||
| {{ | | {{kyllä|tuettu huhtikuuhun 2021}} | ||
| { | |} | ||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
! colspan="3" | Vanhemmat julkaisut | |||
|- | |||
! Julkaisu | |||
! Julkaisupäivä | |||
|- | |- | ||
| Ubuntu 15.10 (''Wily Werewolf'') | | Ubuntu 15.10 (''Wily Werewolf'') | ||
| 22. lokakuuta 2015 | | 22. lokakuuta 2015 | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 15.04 (''Vivid Vervet'') | | Ubuntu 15.04 (''Vivid Vervet'') | ||
| 23. huhtikuuta 2015 | | 23. huhtikuuta 2015 | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 14.10 (''Utopic Unicorn'') | | Ubuntu 14.10 (''Utopic Unicorn'') | ||
| 23. lokakuuta 2014 | | 23. lokakuuta 2014 | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 14.04 LTS (''Trusty Tahr'') | | Ubuntu 14.04 LTS (''Trusty Tahr'') | ||
| 17. huhtikuuta 2014 | | 17. huhtikuuta 2014 | ||
|- | |- | ||
| Ubuntu 13.10 (''Saucy Salamander'') | | Ubuntu 13.10 (''Saucy Salamander'') |