Muokataan sivua Knoppix
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Knoppix''' on [[ | {| style="float: right; margin: 0 0 0.5em 0.5em; clear: both;" class="toc" | ||
| style="text-align: center;" | '''[[Linux|Linuxin jakeluversiot]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot|Linuxit CD-levyltä]]'' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Debian|Debianiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Kanotix|Kanotix]]''' | |||
|- | |||
|'''[[Knoppix|Knoppixiin perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Damn Small Linux]] | |||
|- | |||
| -[[Helix]] | |||
|- | |||
| -[[Knoppix]] | |||
|- | |||
| -[[SuomiKnoppix]] | |||
|- | |||
| -[[Xfld]] | |||
|- | |||
|'''[[MEPIS|MEPIS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Gentoo|Gentoohon perustuva]]t'' | |||
|- | |||
|'''[[Kororaa|Kororaa]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Red Hat|Red Hatiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Mandriva|Mandrivaan perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Mandriva Move|Mandrive Move]]''' | |||
|- | |||
| -[[PCLinuxOS|PCLinuxOS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[SuSE|SuSE:een perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[SuSE Live Eval|SuSE Live Eval]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Ubuntu|Ubuntuun perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Ubuntu Live-CD|Ubuntu Live-CD]]''' | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
</noinclude>Knoppix on [[Live-CD]]-[[jakelu|jakelupaketti]], eli sitä voidaan ajaa suoraan cd:ltä. Knoppix-levyllä on pakattu tiedostojärjestelmä, josta osia puretaan keskusmuistiin tarpeen vaatiessa. Knoppix pohjautuu [[Debian GNU/Linux|Debianiin]] ja siinä on [[KDE|KDE-työpöytä]]. Jotkut Knoppixit voidaan myös asentaa, tarkemmat ohjeet löytyvät täältä: [http://tapsa.terae.net/linux/knoppix.htm http://tapsa.terae.net/linux/knoppix.htm]. | |||
== Katso myös == | == Katso myös == | ||
*[[Gnoppix]] - [[GNOME|GNOME-työpöydällä]] varustettu | *[[Gnoppix]] - [[GNOME|GNOME-työpöydällä]] varustettu Live-CD | ||
*[[SuomiKnoppix]] - suomalainen versio Knoppixista | *[[SuomiKnoppix]] - suomalainen versio Knoppixista. | ||
== Aiheesta muualla == | == Aiheesta muualla == | ||
Rivi 14: | Rivi 57: | ||
[[Luokka:Jakelut]] | [[Luokka:Jakelut]] | ||