Muokataan sivua FirewallD
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 41: | Rivi 41: | ||
|- | |- | ||
| '''public''' | | '''public''' | ||
| Tarkoitettu julkisiin epäluotettaviin verkkoihin, kuten avoimiin WLAN-verkkoihin | | Tarkoitettu julkisiin epäluotettaviin verkkoihin, kuten avoimiin WLAN-verkkoihin. Ei luoteta muihin verkon laitteisiin. | ||
|- | |- | ||
| '''external''' | | '''external''' | ||
| Tarkoitettu erityisesti ulkoverkkoihin reitittimiin jotka tekevät osoitteenmuutosta. | | Tarkoitettu erityisesti ulkoverkkoihin reitittimiin jotka tekevät osoitteenmuutosta. | ||
|- | |||
| '''internal''' | |||
| | |||
|- | |- | ||
| '''dmz''' | | '''dmz''' | ||
Rivi 50: | Rivi 53: | ||
|- | |- | ||
| '''work''' | | '''work''' | ||
| Tarkoitettu työpaikan verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin | | Tarkoitettu työpaikan verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin | ||
|- | |- | ||
| '''home''' | | '''home''' | ||
| Tarkoitettu kodin verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin | | Tarkoitettu kodin verkkoihin joissa voidaan luottaa pääosin muihin laitteisiin | ||
|- | |- | ||
| '''trusted''' | | '''trusted''' |