Ero sivun ”Util-linux” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| (9 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
| [[cal]] | | [[cal]] | ||
| tekstipohjainen kalenteri | | tekstipohjainen kalenteri | ||
|- | |||
| [[cfdisk]] | |||
| levyjen osiointityökalu ncurses-käyttöliittymällä | |||
|- | |- | ||
| [[chsh]] | | [[chsh]] | ||
| käyttäjän | | käyttäjän oletuskomentotulkin vaihtaminen | ||
|- | |- | ||
| [[dmesg]] | | [[dmesg]] | ||
| Rivi 33: | Rivi 36: | ||
| [[fdisk]] | | [[fdisk]] | ||
| levyjen osiointityökalu | | levyjen osiointityökalu | ||
|- | |||
| [[findfs]] | |||
| tiedostojärjestelmän etsiminen nimen tai UUID:n perusteella | |||
|- | |- | ||
| [[findmnt]] | | [[findmnt]] | ||
| liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus | | liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus | ||
|- | |||
| [[fsck]] | |||
| tiedostojärjestelmän tarkistus- ja korjaustyökalu | |||
|- | |||
| [[fstab]] | |||
| asetustiedosto, jonka perusteella käynnistyksen yhteydessä liitetään tiedostojärjestelmät hakemistopuuhun | |||
|- | |- | ||
| [[ionice]] | | [[ionice]] | ||
| Rivi 42: | Rivi 54: | ||
| [[kill]] | | [[kill]] | ||
| signaalien lähettäminen prosesseille | | signaalien lähettäminen prosesseille | ||
|- | |||
| [[last]] | |||
| listaa käyttäjien viimeaikaiset kirjautumistiedot | |||
|- | |- | ||
| [[look]] | | [[look]] | ||
| Rivi 60: | Rivi 75: | ||
| [[mount]] | | [[mount]] | ||
| tiedostojärjestelmien liittäminen | | tiedostojärjestelmien liittäminen | ||
|- | |||
| [[mountpoint]] | |||
| testaa onko parametrina annettu hakemisto liitospiste | |||
|- | |- | ||
| [[namei]] | | [[namei]] | ||
| polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen | | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen | ||
|- | |||
| [[rename]] | |||
| tiedostojen uudelleennimeäminen | |||
|- | |- | ||
| [[renice]] | | [[renice]] | ||
| pyörivien prosessien pioriteetin muuttaminen | | pyörivien prosessien pioriteetin muuttaminen | ||
|- | |||
| [[rev]] | |||
| syötteen rivien kääntäminen väärin päin | |||
|- | |||
| [[su]] | |||
| komentojen ajaminen muina käyttäjinä | |||
|- | |- | ||
| [[umount]] | | [[umount]] | ||
| tiedostojärjestelmän irroitus | | tiedostojärjestelmän irroitus | ||
|} | |} | ||
==Katso myös== | |||
* [[coreutils]] | |||
* [[moreutils]] | |||
== Aiheesta muualla == | == Aiheesta muualla == | ||
Nykyinen versio 19. helmikuuta 2017 kello 11.22
| util-linux | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | git.kernel.org/cgit/utils/util-linux/util-linux.git |
util-linux on kokoelma matalan tason toiminnallisuutta tarjoavia työkaluja, jotka ovat käytännössä välttämättömiä järjestelmän toiminnan kannalta.
Asennus
[muokkaa]util-linux löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä util-linux. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
[muokkaa]| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| cal | tekstipohjainen kalenteri |
| cfdisk | levyjen osiointityökalu ncurses-käyttöliittymällä |
| chsh | käyttäjän oletuskomentotulkin vaihtaminen |
| dmesg | ytimen viestien tulostus |
| eject | irroitettavan median irroitus |
| fdisk | levyjen osiointityökalu |
| findfs | tiedostojärjestelmän etsiminen nimen tai UUID:n perusteella |
| findmnt | liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus |
| fsck | tiedostojärjestelmän tarkistus- ja korjaustyökalu |
| fstab | asetustiedosto, jonka perusteella käynnistyksen yhteydessä liitetään tiedostojärjestelmät hakemistopuuhun |
| ionice | prosessien levynkäytön priorisointi |
| kill | signaalien lähettäminen prosesseille |
| last | listaa käyttäjien viimeaikaiset kirjautumistiedot |
| look | merkkijonojen listaus tiedostosta |
| lsblk | lohkolaitteiden listaus |
| lscpu | prosessorin tietojen listaus |
| mkswap | tiedoston tai levyosion alustaminen sivutusosioksi |
| more | pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen |
| mount | tiedostojärjestelmien liittäminen |
| mountpoint | testaa onko parametrina annettu hakemisto liitospiste |
| namei | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen |
| rename | tiedostojen uudelleennimeäminen |
| renice | pyörivien prosessien pioriteetin muuttaminen |
| rev | syötteen rivien kääntäminen väärin päin |
| su | komentojen ajaminen muina käyttäjinä |
| umount | tiedostojärjestelmän irroitus |
Katso myös
[muokkaa]Aiheesta muualla
[muokkaa]- karelzak.blogspot.com - Kehittäjän util-linuxia käsittelevä blogi
- github.com/karelzak/util-linux - vararepositorio