Ero sivun ”Moreutils” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ak: Uusi sivu: {{DISPLAYTITLE:{{lcfirst:{{PAGENAME}}}}}} {{Ohjelma | nimi=moreutils | kuva= | kuvateksti= | lisenssi=GPLv2 | käyttöliittymä=teksti | kotisivu=[https://joeyh.name/code/moreu... |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (4 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 18: | Rivi 18: | ||
! Työkalu | ! Työkalu | ||
! Kuvaus | ! Kuvaus | ||
|- | |||
| [[chronic]] | |||
| ohjelmien ajaminen hiljaisesti | |||
|- | |||
| [[isutf8]] | |||
| tiedoston tai standardisyötteen UTF-8 -merkistökoodauksen tarkistaminen | |||
|- | |||
| [[parallel]] | |||
| useiden ohjelmien ajaminen rinnakkain | |||
|- | |- | ||
| [[sponge]] | | [[sponge]] | ||
| Rivi 24: | Rivi 33: | ||
| [[ts]] | | [[ts]] | ||
| aikaleimojen lisäys standardisyötteen rivien alkuun | | aikaleimojen lisäys standardisyötteen rivien alkuun | ||
|- | |||
| [[vidir]] | |||
| hakemistojen muokkaus tekstieditorissa | |||
|- | |||
| [[vipe]] | |||
| putkien muokkaus tekstieditorissa | |||
|} | |} | ||
Nykyinen versio 12. toukokuuta 2017 kello 23.43
| moreutils | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | joeyh.name/code/moreutils |
moreutils on kasvava kokoelma sekalaisia työkaluja, joita ei muista ohjelmakokoelmista löydy.
Asennus
[muokkaa]moreutils löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä moreutils. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
[muokkaa]| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| chronic | ohjelmien ajaminen hiljaisesti |
| isutf8 | tiedoston tai standardisyötteen UTF-8 -merkistökoodauksen tarkistaminen |
| parallel | useiden ohjelmien ajaminen rinnakkain |
| sponge | standardisyötteen lukeminen ja sen kirjoittaminen standardiulostuloon vasta syötteen loputtua |
| ts | aikaleimojen lisäys standardisyötteen rivien alkuun |
| vidir | hakemistojen muokkaus tekstieditorissa |
| vipe | putkien muokkaus tekstieditorissa |