Ero sivun ”Malline:Asiakirjamuodot” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Tämä malline esittelee teksti- ja taulukkolaskenta asikirjamuotoja. |
Merkkaukset: Mobiilimuokkaus mobiilisivusto-muokkaus |
||
| (10 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="margin:auto" width = 100% | {| class="toccolours mw-collapsible mw-collapsed" style="margin:auto" width = 100% | ||
|- | |- | ||
| style="background:#e1ddc9; color: #ffffff; text-align:center;" |{{vkm|black|blue|nimi=Asiakirjamuodot}} '''[[wikipedia:fi:Asiakirjamuodot|<span style="color:black;">Asiakirjamuodot</span>]]''' | | style="background:#e1ddc9; color: #ffffff; text-align:center;" colspan = 2 |{{vkm|black|blue|nimi=Asiakirjamuodot}} '''[[wikipedia:fi:Asiakirjamuodot|<span style="color:black;">Asiakirjamuodot</span>]]''' | ||
|- | |- align = left | ||
| style="font-size:90%; | | style="font-size:90%;" width = 130 | '''Tekstiasiakirjamuodot''' | ||
|- | | style="font-size:90%;" | .[[ODT]] | .[[FODT]] | .[[PDF]] | .[[DOC]] | .[[DOCX]] | .[[TXT]] | ||
| style="font-size:90%; | |- align = left | ||
|- | | style="font-size:90%;" | '''Tekstiasiakirjamallit''' | ||
| style="font-size:90%; | | style="font-size:90%;" | .[[OTT]] | ||
|- | |- align = left | ||
| style="font-size:90%; | | style="font-size:90%;" | '''Taulukkolaskentamuodot''' | ||
| style="font-size:90%;" | .[[ODS]] | .[[OTS]] | .[[FODS]] | .[[XLS]] | .[[XLSX]] | .[[CSV]] | .[[TSV]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''Taulukkolaskentamallit''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[OTS]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''Esitysgrafiikka''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[ODP]] | .[[FODP]] | .[[PPTX]] | .[[SXI]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''Tietokanta''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[ODB]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''Vektorigrafiikka''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[ODG]] | .[[FODG]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''Kaavamuokkain''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[ODF]] | |||
|- align = left | |||
| style="font-size:90%;" | '''HTML-muokkain''' | |||
| style="font-size:90%;" | .[[HTML]] | |||
|} | |} | ||
<noinclude> | <noinclude> | ||
==Mallineesta== | ==Mallineesta== | ||
Tämä malline esittelee | Tämä malline esittelee erilaisia asiakirjamuotoja. | ||
==Käyttö== | ==Käyttö== | ||
Nykyinen versio 11. marraskuuta 2025 kello 18.04
| Asiakirjamuodot | |
| Tekstiasiakirjamuodot | .ODT | .FODT | .PDF | .DOC | .DOCX | .TXT |
| Tekstiasiakirjamallit | .OTT |
| Taulukkolaskentamuodot | .ODS | .OTS | .FODS | .XLS | .XLSX | .CSV | .TSV |
| Taulukkolaskentamallit | .OTS |
| Esitysgrafiikka | .ODP | .FODP | .PPTX | .SXI |
| Tietokanta | .ODB |
| Vektorigrafiikka | .ODG | .FODG |
| Kaavamuokkain | .ODF |
| HTML-muokkain | .HTML |
Mallineesta
[muokkaa]Tämä malline esittelee erilaisia asiakirjamuotoja.
Käyttö
[muokkaa]Lisää artikkelin loppuun: {{Asiakirjamuodot}}