Ero sivun ”Lsattr” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
turhaa toistoa |
||
| (Yhtä välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
===Asetukset=== | ===Asetukset=== | ||
{| cellspacing="10" | |||
| <tt>-R</tt> | |||
| Muutetaan rekursiivisesti tiedostojen ja hakemistojen attribuutteja | |||
|- | |||
| <tt>-V</tt> | |||
| Tulostetaan ohjelman versio | |||
|- | |||
| <tt>-a</tt> | |||
| Listataan kaikki tiedostot hakemistossa, mukaanluettuna pisteellä alkavat tiedostot | |||
|- | |||
| <tt>-d</tt> | |||
| Listataan hakemistot kuten tiedostot, eli listaamatta niiden sisältöä | |||
|- | |||
| <tt>-v</tt> | |||
| Listataan tiedostojen versionumerot | |||
|} | |||
===Esimerkkejä=== | ===Esimerkkejä=== | ||
Nykyinen versio 8. helmikuuta 2016 kello 12.46
lsattr-komentoa käytetään listaamaan tiedostojen tiedostoattribuutit. Tiedostoattribuuteilla voidaan vaikuttaa siihen miten, tiedostojärjestelmä käsittelee tiedostoa. Tiedostolle asetettuja tiedostoattribuutteja muokataan komennolla chattr. chattr ja lsattr olivat alun perin tarkoitettu ext2-, ext3- ja ext4-tiedostojärjestelmiin, mutta nykyisin tuki löytyy myös monille muillekin tiedostojärjestelmille kuten XFS, ReiserFS, JFS ja OCFS2 -tiedostojärjestelmille.
Käyttö
[muokkaa]Syntaksi
[muokkaa]lsattr [ -RVadv ] [ tiedostot ]
Asetukset
[muokkaa]| -R | Muutetaan rekursiivisesti tiedostojen ja hakemistojen attribuutteja |
| -V | Tulostetaan ohjelman versio |
| -a | Listataan kaikki tiedostot hakemistossa, mukaanluettuna pisteellä alkavat tiedostot |
| -d | Listataan hakemistot kuten tiedostot, eli listaamatta niiden sisältöä |
| -v | Listataan tiedostojen versionumerot |
Esimerkkejä
[muokkaa]Näytetään tiedostolle foo.bar asetetut tiedostoattribuutit (a, A, d ja S):
lsattr foo.bar
joka tulostaa
--S--adA------ foo.bar
Listataan nykyisen hakemiston ja kaikkien sen alahakemistojen sisältämien tiedostojen attribuutit:
lsattr -R
Listataan kaikkien hakemiston /home/mikko sisältäminen tiedostojen attribuutit ilman alihakemistojen sisältöjä. Valitsin -a aiheuttaa myös piilotiedostojen listaamisen.
lsattr /home/mikko -a
Näytetään nykyisen työhakemiston attribuutit näyttämättä hakemiston sisältämien tiedostojen attribuutteja:
lsattr -d