Ero sivun ”Init-skriptit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
lisätty materiaalia |
lisätty materiaalia lisää |
||
| Rivi 15: | Rivi 15: | ||
|- | |- | ||
| apache2 || Käynnistää [[Apache httpd]] -palvelimen. || Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. | | apache2 || Käynnistää [[Apache httpd]] -palvelimen. || Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. | ||
|- | |||
| apparmor || Suojaa järjestelmää || | |||
|- | |||
| apport || Kerää tietoja kaatuneista ohjelmista || | |||
|- | |- | ||
| apmd ||Käynnistää Advanced Power Management -järjestelmän. || Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. | | apmd ||Käynnistää Advanced Power Management -järjestelmän. || Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. | ||
|- | |- | ||
| atd || Palvelu, joka ajaa komentoja jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. || | | atd || Palvelu, joka ajaa komentoja, jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. || | ||
|- | |||
| atieventsd || ATI-näytönohjaimen ajuritukea || | |||
|- | |||
| avahi-daemon || Verkkopalvelu esim. tulostimien havaitsemiseen automaattisesti || | |||
|- | |- | ||
| avgd || AVG virustorjunta || | | avgd || AVG virustorjunta || | ||
|- | |- | ||
| bootlogd || | | binfmt-support || Winen palvelu joka lisää tuen windowsin binaari-tiedostoille || | ||
|- | |||
| [[bluetooth]] || Lyhyelle etäisyydelle tarkoitettu langaton tiedonsiirtomenetelmä || | |||
|- | |||
| bootlogd || Tietokoneen käynnistysviestien kirjaaminen || Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. | |||
|- | |||
| bootclean || '''tarvitsee kuvauksen''' || | |||
|- | |||
| brltty || Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta || | |||
|- | |- | ||
| [[cron]] || Käynnistää ajastus-palvelun. || | | [[cron]] || Käynnistää ajastus-palvelun. || | ||
| Rivi 28: | Rivi 44: | ||
| cupsys || Unixien tulostus-järjestelmä || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | | cupsys || Unixien tulostus-järjestelmä || Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. | ||
|- | |- | ||
| dbus-1 || Unixien ohjelmien välinen kommunikointi || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | dbus tai dbus-1 || Unixien ohjelmien välinen kommunikointi || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |- | ||
| ddclient || Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa || | | ddclient || Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa || | ||
| Rivi 55: | Rivi 71: | ||
|- | |- | ||
| gpsd || GPS-palvelu || Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää | | gpsd || GPS-palvelu || Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää | ||
|- | |||
| hal || "Hardware access layer" | |||
|- | |- | ||
| halt || Sammuttaa tietokoneen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | halt || Sammuttaa tietokoneen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 73: | Rivi 91: | ||
|- | |- | ||
| klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | | klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | ||
|- | |||
| killprocs || Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä || | |||
|- | |- | ||
| libdevmapper1.00 || || | | libdevmapper1.00 || || | ||
| Rivi 79: | Rivi 99: | ||
|- | |- | ||
| lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |||
| linux-restricted-modules || Ubuntun suljettujen laiteajureiden-järjstelmä || Älä poista, tai lisälaitteet lakkaavat toimimasta | |||
|- | |||
| loopback || || | |||
|- | |- | ||
| lpd | [[BSD]] printtaus-järjstelmä | | lpd | [[BSD]] printtaus-järjstelmä | ||
| Rivi 106: | Rivi 130: | ||
| ntpdate || Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta || Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä | | ntpdate || Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta || Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä | ||
|- | |- | ||
| nvidia-glx || Nvidia-näytönohjainten ajuri || | | nvidia-glx tai nvidia-kernel|| Nvidia-näytönohjainten ajuri || | ||
|- | |- | ||
| pcmcia || Kannettavien tietokoneiden [[PCMCIA]]-tuki || Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. | | pcmcia || Kannettavien tietokoneiden [[PCMCIA]]-tuki || Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. | ||
|- | |||
| policykit || Ubuntun käyttäjähallinta || | |||
|- | |- | ||
| postfix || [[Postfix]]-sähköpostipalvelin || Sähköpostipalvelin | | postfix || [[Postfix]]-sähköpostipalvelin || Sähköpostipalvelin | ||
| Rivi 116: | Rivi 142: | ||
| ppp || Käynnistää [[PPP]]-palvelimen || Modeemi-käyttäjille | | ppp || Käynnistää [[PPP]]-palvelimen || Modeemi-käyttäjille | ||
|- | |- | ||
| rc || || | | procps || [[/proc]]-tiedostojärjestelmä || | ||
|- | |||
| [[pulseaudio]] || Äänipalvelin || | |||
|- | |||
| rc tai rc.local || || | |||
|- | |- | ||
| rcS || || | | rcS || || | ||
| Rivi 153: | Rivi 183: | ||
|- | |- | ||
| udev-mtab || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | udev-mtab || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |||
| ufw || Ucomplicated Firewall, eli helppo palomuuri || | |||
|- | |||
| usplash || Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti || | |||
|- | |- | ||
| urandom || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | urandom || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 159: | Rivi 193: | ||
|- | |- | ||
| vbesave || || | | vbesave || || | ||
|- | |||
| [[winbind]] || [[Samba|Samban]] osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin || | |||
|- | |- | ||
| [[webmin]] || Hallitse linux-järjestelmää selaimella || | | [[webmin]] || Hallitse linux-järjestelmää selaimella || | ||
Versio 12. elokuuta 2008 kello 22.39
Tässä on listattu GNU/Linuxin yleisiä käynnistysskriptejä käyttötarkoituksineen.
| Nimi | Mitä tekee | Tarvitsenko ominaisuutta? |
| acct | The GNU Accounting utilities for process and login accounting | |
| acpid | Käynnistää ACPI-palvelun. | Tarvitaan, mikäli kone tukee ACPIa. |
| acpi-support | Tarvitaan, kannettavissa tietokoneissa, joissa on pikanäppäimiä. | |
| alsa | Käynnistää ALSA-äänipalvelimen. | Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. |
| anacron | Ajaa cron-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | |
| apache2 | Käynnistää Apache httpd -palvelimen. | Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. |
| apparmor | Suojaa järjestelmää | |
| apport | Kerää tietoja kaatuneista ohjelmista | |
| apmd | Käynnistää Advanced Power Management -järjestelmän. | Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. |
| atd | Palvelu, joka ajaa komentoja, jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. | |
| atieventsd | ATI-näytönohjaimen ajuritukea | |
| avahi-daemon | Verkkopalvelu esim. tulostimien havaitsemiseen automaattisesti | |
| avgd | AVG virustorjunta | |
| binfmt-support | Winen palvelu joka lisää tuen windowsin binaari-tiedostoille | |
| bluetooth | Lyhyelle etäisyydelle tarkoitettu langaton tiedonsiirtomenetelmä | |
| bootlogd | Tietokoneen käynnistysviestien kirjaaminen | Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. |
| bootclean | tarvitsee kuvauksen | |
| brltty | Tekstitilaan tuki näkövammaisten braille-kirjoitukseen käyttäen apulaitetta | |
| cron | Käynnistää ajastus-palvelun. | |
| cupsys | Unixien tulostus-järjestelmä | Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. |
| dbus tai dbus-1 | Unixien ohjelmien välinen kommunikointi | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| ddclient | Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa | |
| DHCP | Automaattinen ip-osoitteen haku | Älä poista tätä käytöstä, verkko lakkaa toimimasta useimmissa tapauksissa! |
| dhcp3-server | DHCP-palvelin | Jakaa ip-osoitteita lähiverkkoon |
| dns-clean | Pppconfig dns cleanup | Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. |
| evms | Kiintolevymanageri | Et varmaankaan tarvitse. |
| fam | "File Alteration Monitor" | Tarkkailee tiedostoja ja hakemistoja muutosten varalta |
| festival | Puhesyntetisaattori | |
| fetchmail | Sähköpostin välityspalvelu | Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. |
| firestarter | Palomuuriohjelma työpöytäkäyttöön | |
| firewall | Iptables-palomuuri | |
| fglrx | ATI-näytönohjainten ajuri | |
| gdm | Gnome display manager | Tarvitaan, jos käytössä on Gnome-työpöytä. |
| gpsd | GPS-palvelu | Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää |
| hal | "Hardware access layer" | |
| halt | Sammuttaa tietokoneen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| hdparm | Kiintolevyn tuunaus | |
| hotplug | Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä | Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" |
| ifupdown | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| ifupdown-clean | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| inetd | Sisäänpäin tulevien verkkoyhteyksien hallinta | Tarvitaan, jos haluat ylläpitää internet-yhdyspistettä modeemin kautta |
| irda-utils | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| kdm | KDE Display Manager | Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. |
| klogd | ytimen viestien tallennus | |
| killprocs | Sulkee ohjelmat sammuttamisen yhteydessä | |
| libdevmapper1.00 | ||
| laptop-mode | Kannettavien tietokoneiden virransäästöä | |
| lirc | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| linux-restricted-modules | Ubuntun suljettujen laiteajureiden-järjstelmä | Älä poista, tai lisälaitteet lakkaavat toimimasta |
| loopback | ||
| BSD printtaus-järjstelmä | ||
| lvm | Loogisten taltioiden hallinta | |
| makedev | Luo /dev/ -järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| mdadm | Ohjelmistopohjainen RAID | |
| module-init-tools | Työkaluja ytimen moduulihallintaan | |
| modutils | Ytimen moduulihallintaa | |
| mountvirtfs | ||
| mpd | "Music Player Daemon"-musiikkisoitin | |
| mysql | Käynnistää MySQL-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan ajaa tietokantapalvelinta järjestelmässä |
| networking | Hallitsee verkkoyhteyksiä | Älä muuta, tai verkko ei toimi |
| netapplet | Verkonvalvonta | |
| nfs-common | NFS-verkkopalvelu | |
| ntpdate | Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta | Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä |
| nvidia-glx tai nvidia-kernel | Nvidia-näytönohjainten ajuri | |
| pcmcia | Kannettavien tietokoneiden PCMCIA-tuki | Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. |
| policykit | Ubuntun käyttäjähallinta | |
| postfix | Postfix-sähköpostipalvelin | Sähköpostipalvelin |
| powernowd | Säätää prosessorin kellotaajuutta | Kannettavien tietokoneiden virransäästöön |
| ppp | Käynnistää PPP-palvelimen | Modeemi-käyttäjille |
| procps | /proc-tiedostojärjestelmä | |
| pulseaudio | Äänipalvelin | |
| rc tai rc.local | ||
| rcS | ||
| readahead | Nopeuttaa Ubuntu-pohjaisissa jakeluissa käynnistystä | Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa |
| reboot | käynnistää koneen uudelleen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| rmnologin | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| rsync | Käynnistää Rsync-palvelimen | Tarvitaan, jos käytät rsync-synkronointia |
| samba | Samba-palvelin | Windows-verkkojaot linuxiin |
| schroot | chroot-tilan alustus | |
| sendsigs | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| single | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| spamassassin | SpamAssassin sähköpostisuodin | |
| skeleton | ||
| ssh | Käynnistää OpenSSH-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan tekstitilassa etäyhteys koneeseen |
| stop-bootlogd | ||
| sudo | Sudo-käyttäjien hallinta | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN jos poistat tämän, sudo komento lakkaa toimimasta. |
| sysklogd | Järjestelmän loki-palvelin | |
| squid | Proxy-palvelin | |
| udev | Tekee /dev/ järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| udev-mtab | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| ufw | Ucomplicated Firewall, eli helppo palomuuri | |
| usplash | Näyttää käynnistyksen etenemisen graafisesti | |
| urandom | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| vmware | VMware-virtualisointi | |
| vbesave | ||
| winbind | Samban osa, joka mahdollistaa käyttäjätunnusten ja salasanojen synkronoinnin | |
| webmin | Hallitse linux-järjestelmää selaimella | |
| xorg-common | X-työpöytäjärjestelmä | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. |
Listaa voisi vielä kartuttaa ubuntu-wikin ohjeen mukaan: https://wiki.ubuntu.com/InitScriptHumanDescriptions