Ero sivun ”Util-linux” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
| Rivi 45: | Rivi 45: | ||
| [[more]] | | [[more]] | ||
| pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen | | pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen | ||
|- | |||
| [[mount]] | |||
| tiedostojärjestelmien liittäminen | |||
|- | |- | ||
| [[namei]] | | [[namei]] | ||
Versio 28. joulukuuta 2016 kello 00.14
| util-linux | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | git.kernel.org/cgit/utils/util-linux/util-linux.git |
util-linux on kokoelma työkaluja Linuxille.
Asennus
util-linux löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä util-linux. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| cal | tekstipohjainen kalenteri |
| dmesg | ytimen viestien tulostus |
| fdisk | levyjen osiointityökalu |
| findmnt | liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus |
| kill | signaalien lähettäminen prosesseille |
| look | merkkijonojen listaus tiedostosta |
| lsblk | lohkolaitteiden listaus |
| lscpu | prosessorin tietojen listaus |
| more | pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen |
| mount | tiedostojärjestelmien liittäminen |
| namei | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen |
Aiheesta muualla
- karelzak.blogspot.com - Kehittäjän util-linuxia käsittelevä blogi
- github.com/karelzak/util-linux - vararepositorio