Ero sivun ”Moreutils” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
| [[chronic]] | | [[chronic]] | ||
| ohjelmien ajaminen hiljaisesti | | ohjelmien ajaminen hiljaisesti | ||
|- | |||
| [[isutf8]] | |||
| tiedoston tai standardisyötteen UTF-8 -merkistökoodauksen tarkistaminen | |||
|- | |- | ||
| [[sponge]] | | [[sponge]] | ||
Versio 20. huhtikuuta 2017 kello 22.49
| moreutils | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | joeyh.name/code/moreutils |
moreutils on kasvava kokoelma sekalaisia työkaluja, joita ei muista ohjelmakokoelmista löydy.
Asennus
moreutils löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä moreutils. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| chronic | ohjelmien ajaminen hiljaisesti |
| isutf8 | tiedoston tai standardisyötteen UTF-8 -merkistökoodauksen tarkistaminen |
| sponge | standardisyötteen lukeminen ja sen kirjoittaminen standardiulostuloon vasta syötteen loputtua |
| ts | aikaleimojen lisäys standardisyötteen rivien alkuun |
| vidir | hakemistojen muokkaus tekstieditorissa |