Ero sivun ”Init-skriptit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
järjestelmä-luokka, linkkien ehjäystä |
lisätty materiaalia |
||
| Rivi 3: | Rivi 3: | ||
{| | {| | ||
| '''Nimi''' || '''Mitä tekee''' || '''Tarvitsenko ominaisuutta?''' | | '''Nimi''' || '''Mitä tekee''' || '''Tarvitsenko ominaisuutta?''' | ||
|- | |||
| acct || The GNU Accounting utilities for process and login accounting || | |||
|- | |- | ||
| acpid || Käynnistää [[ACPI]]-palvelun. || Tarvitaan, mikäli kone tukee [[ACPI]]a. | | acpid || Käynnistää [[ACPI]]-palvelun. || Tarvitaan, mikäli kone tukee [[ACPI]]a. | ||
| Rivi 17: | Rivi 19: | ||
|- | |- | ||
| atd || Palvelu, joka ajaa komentoja jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. || | | atd || Palvelu, joka ajaa komentoja jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. || | ||
|- | |||
| avgd || AVG virustorjunta || | |||
|- | |- | ||
| bootlogd || Käynnistää tietokoneen käynnistysviestien kirjaamisen. || Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. | | bootlogd || Käynnistää tietokoneen käynnistysviestien kirjaamisen. || Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. | ||
| Rivi 25: | Rivi 29: | ||
|- | |- | ||
| dbus-1 || Unixien ohjelmien välinen kommunikointi || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | dbus-1 || Unixien ohjelmien välinen kommunikointi || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |||
| ddclient || Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa || | |||
|- | |- | ||
| [[DHCP]] || Automaattinen ip-osoitteen haku || '''Älä poista tätä käytöstä, verkko lakkaa toimimasta useimmissa tapauksissa!''' | | [[DHCP]] || Automaattinen ip-osoitteen haku || '''Älä poista tätä käytöstä, verkko lakkaa toimimasta useimmissa tapauksissa!''' | ||
|- | |||
| dhcp3-server || DHCP-palvelin || Jakaa ip-osoitteita lähiverkkoon | |||
|- | |- | ||
| dns-clean || Pppconfig dns cleanup || Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. | | dns-clean || Pppconfig dns cleanup || Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. | ||
|- | |- | ||
| [[evms]] || Kiintolevymanageri || Et varmaankaan tarvitse. | | [[evms]] || Kiintolevymanageri || Et varmaankaan tarvitse. | ||
|- | |||
| fam || "File Alteration Monitor" || Tarkkailee tiedostoja ja hakemistoja muutosten varalta | |||
|- | |- | ||
| [[festival]] || Puhesyntetisaattori || | | [[festival]] || Puhesyntetisaattori || | ||
| Rivi 36: | Rivi 46: | ||
| [[fetchmail]] || Sähköpostin välityspalvelu || Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. | | [[fetchmail]] || Sähköpostin välityspalvelu || Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. | ||
|- | |- | ||
| [[gdm]] || Gnome display manager || Tarvitaan, jos käytössä on | | [[firestarter]] || Palomuuriohjelma työpöytäkäyttöön || | ||
|- | |||
| firewall || [[Iptables]]-palomuuri || | |||
|- | |||
| fglrx || ATI-näytönohjainten ajuri || | |||
|- | |||
| [[gdm]] || Gnome display manager || Tarvitaan, jos käytössä on Gnome-työpöytä. | |||
|- | |||
| gpsd || GPS-palvelu || Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää | |||
|- | |- | ||
| halt || Sammuttaa tietokoneen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | halt || Sammuttaa tietokoneen || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 51: | Rivi 69: | ||
|- | |- | ||
| irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | irda-utils || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |||
| kdm || KDE Display Manager || Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. | |||
|- | |- | ||
| klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | | klogd || [[Ydin|ytimen]] viestien tallennus || | ||
|- | |- | ||
| libdevmapper1.00 || || | | libdevmapper1.00 || || | ||
|- | |||
| laptop-mode || Kannettavien tietokoneiden virransäästöä | |||
|- | |- | ||
| lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | | lirc || Infrapuna palvelu|| Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin | ||
|- | |||
| lpd | [[BSD]] printtaus-järjstelmä | |||
|- | |- | ||
| lvm|| [[LVM|Loogisten taltioiden hallinta]] || | | lvm|| [[LVM|Loogisten taltioiden hallinta]] || | ||
|- | |- | ||
| makedev || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | makedev || Luo /dev/ -järjestelmän || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |- | ||
| module-init-tools || || | | mdadm || Ohjelmistopohjainen [[RAID]] || | ||
|- | |||
| module-init-tools || Työkaluja ytimen moduulihallintaan || | |||
|- | |||
| modutils || Ytimen moduulihallintaa || | |||
|- | |- | ||
| mountvirtfs || || | | mountvirtfs || || | ||
|- | |||
| [[mpd]] || "Music Player Daemon"-musiikkisoitin || | |||
|- | |- | ||
| mysql || Käynnistää [[MySQL]]-palvelimen || Tarvitaan, jos halutaan ajaa tietokantapalvelinta järjestelmässä | | mysql || Käynnistää [[MySQL]]-palvelimen || Tarvitaan, jos halutaan ajaa tietokantapalvelinta järjestelmässä | ||
|- | |- | ||
| networking || Hallitsee verkkoyhteyksiä || '''Älä muuta, tai verkko ei toimi''' | | networking || Hallitsee verkkoyhteyksiä || '''Älä muuta, tai verkko ei toimi''' | ||
|- | |||
| netapplet || Verkonvalvonta || | |||
|- | |||
| nfs-common || [[NFS]]-verkkopalvelu || | |||
|- | |- | ||
| ntpdate || Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta || Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä | | ntpdate || Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta || Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä | ||
|- | |||
| nvidia-glx || Nvidia-näytönohjainten ajuri || | |||
|- | |- | ||
| pcmcia || Kannettavien tietokoneiden [[PCMCIA]]-tuki || Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. | | pcmcia || Kannettavien tietokoneiden [[PCMCIA]]-tuki || Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. | ||
| Rivi 91: | Rivi 127: | ||
|- | |- | ||
| rsync || Käynnistää [[Rsync]]-palvelimen || Tarvitaan, jos käytät rsync-synkronointia | | rsync || Käynnistää [[Rsync]]-palvelimen || Tarvitaan, jos käytät rsync-synkronointia | ||
|- | |||
| [[samba]] || Samba-palvelin || Windows-verkkojaot linuxiin | |||
|- | |||
| schroot || chroot-tilan alustus || | |||
|- | |- | ||
| sendsigs || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | sendsigs || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |- | ||
| single || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | single || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |||
| spamassassin || [[SpamAssassin]] sähköpostisuodin || | |||
|- | |- | ||
| skeleton || || | | skeleton || || | ||
| Rivi 105: | Rivi 147: | ||
|- | |- | ||
| sysklogd || Järjestelmän loki-palvelin || | | sysklogd || Järjestelmän loki-palvelin || | ||
|- | |||
| [[squid]] || Proxy-palvelin | |||
|- | |- | ||
| [[udev]] || Tekee /dev/ järjestelmän || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | [[udev]] || Tekee /dev/ järjestelmän || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
| Rivi 111: | Rivi 155: | ||
|- | |- | ||
| urandom || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | | urandom || || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' | ||
|- | |||
| vmware || [[VMware]]-virtualisointi || | |||
|- | |- | ||
| vbesave || || | | vbesave || || | ||
|- | |||
| [[webmin]] || Hallitse linux-järjestelmää selaimella || | |||
|- | |- | ||
| xorg-common || [[X]]-työpöytäjärjestelmä || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. | | xorg-common || [[X]]-työpöytäjärjestelmä || '''ÄLÄ KOSKE TÄHÄN!''' jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. | ||
Versio 12. elokuuta 2008 kello 22.12
Tässä on listattu GNU/Linuxin yleisiä käynnistysskriptejä käyttötarkoituksineen.
| Nimi | Mitä tekee | Tarvitsenko ominaisuutta? |
| acct | The GNU Accounting utilities for process and login accounting | |
| acpid | Käynnistää ACPI-palvelun. | Tarvitaan, mikäli kone tukee ACPIa. |
| acpi-support | Tarvitaan, kannettavissa tietokoneissa, joissa on pikanäppäimiä. | |
| alsa | Käynnistää ALSA-äänipalvelimen. | Tarvitaan, mikäli koneessa on äänikortti. |
| anacron | Ajaa cron-tehtäviä jotka on merkitty suoritettavaksi, kun koneesta on virta pois päältä. | |
| apache2 | Käynnistää Apache httpd -palvelimen. | Tarvitaan, mikäli tarvitset paikallisen web-palvelimen. |
| apmd | Käynnistää Advanced Power Management -järjestelmän. | Tarvitaan vanhempien kannettavien tietokoneiden virransäästö-ominaisuuksiin. |
| atd | Palvelu, joka ajaa komentoja jotka ajastettu käyttäen at-komentoa. | |
| avgd | AVG virustorjunta | |
| bootlogd | Käynnistää tietokoneen käynnistysviestien kirjaamisen. | Tarvitaan, mikäli haluat tarkastella käynnistysviestejä. |
| cron | Käynnistää ajastus-palvelun. | |
| cupsys | Unixien tulostus-järjestelmä | Tarvitaan, mikäli haluat tulostaa. |
| dbus-1 | Unixien ohjelmien välinen kommunikointi | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| ddclient | Päivittää dynaamisen ip-osoiteen DynDNS.org ja vastaavissa palveluissa | |
| DHCP | Automaattinen ip-osoitteen haku | Älä poista tätä käytöstä, verkko lakkaa toimimasta useimmissa tapauksissa! |
| dhcp3-server | DHCP-palvelin | Jakaa ip-osoitteita lähiverkkoon |
| dns-clean | Pppconfig dns cleanup | Tarvitaan mikäli käytössä on modeemi tai ppp-yhteys. |
| evms | Kiintolevymanageri | Et varmaankaan tarvitse. |
| fam | "File Alteration Monitor" | Tarkkailee tiedostoja ja hakemistoja muutosten varalta |
| festival | Puhesyntetisaattori | |
| fetchmail | Sähköpostin välityspalvelu | Tarvitaan, jos käytössä on sähköpostipalvelin. |
| firestarter | Palomuuriohjelma työpöytäkäyttöön | |
| firewall | Iptables-palomuuri | |
| fglrx | ATI-näytönohjainten ajuri | |
| gdm | Gnome display manager | Tarvitaan, jos käytössä on Gnome-työpöytä. |
| gpsd | GPS-palvelu | Tarvitaan, jos halutaan käyttää globaalia paikannusjärjstelmää |
| halt | Sammuttaa tietokoneen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| hdparm | Kiintolevyn tuunaus | |
| hotplug | Laitteiston automaattinen tunnistus liitettäessä | Tarvitaan, mikäli haluat, että usb-tikut ja muut laitteet toimivat "lennosta" |
| ifupdown | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| ifupdown-clean | Verkkolaitteiden hallintaa | |
| inetd | Sisäänpäin tulevien verkkoyhteyksien hallinta | Tarvitaan, jos haluat ylläpitää internet-yhdyspistettä modeemin kautta |
| irda-utils | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| kdm | KDE Display Manager | Tarvitaan, jos käytössä on KDE-työpöytä. |
| klogd | ytimen viestien tallennus | |
| libdevmapper1.00 | ||
| laptop-mode | Kannettavien tietokoneiden virransäästöä | |
| lirc | Infrapuna palvelu | Tarvitaan, jos tietokoneessa on infrapunaportti tai -kaukosäädin |
| BSD printtaus-järjstelmä | ||
| lvm | Loogisten taltioiden hallinta | |
| makedev | Luo /dev/ -järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| mdadm | Ohjelmistopohjainen RAID | |
| module-init-tools | Työkaluja ytimen moduulihallintaan | |
| modutils | Ytimen moduulihallintaa | |
| mountvirtfs | ||
| mpd | "Music Player Daemon"-musiikkisoitin | |
| mysql | Käynnistää MySQL-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan ajaa tietokantapalvelinta järjestelmässä |
| networking | Hallitsee verkkoyhteyksiä | Älä muuta, tai verkko ei toimi |
| netapplet | Verkonvalvonta | |
| nfs-common | NFS-verkkopalvelu | |
| ntpdate | Päivittää kellonajan ja päiväyksen verkosta | Käytä vain, jos käytössä on verkkoyhteys joka on kokoajan päällä |
| nvidia-glx | Nvidia-näytönohjainten ajuri | |
| pcmcia | Kannettavien tietokoneiden PCMCIA-tuki | Tarvitaan kannettavissa tietokoneissa. |
| postfix | Postfix-sähköpostipalvelin | Sähköpostipalvelin |
| powernowd | Säätää prosessorin kellotaajuutta | Kannettavien tietokoneiden virransäästöön |
| ppp | Käynnistää PPP-palvelimen | Modeemi-käyttäjille |
| rc | ||
| rcS | ||
| readahead | Nopeuttaa Ubuntu-pohjaisissa jakeluissa käynnistystä | Lukee käynnistystiedostot etukäteen nopeuttaen käynnistysaikaa |
| reboot | käynnistää koneen uudelleen | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| rmnologin | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| rsync | Käynnistää Rsync-palvelimen | Tarvitaan, jos käytät rsync-synkronointia |
| samba | Samba-palvelin | Windows-verkkojaot linuxiin |
| schroot | chroot-tilan alustus | |
| sendsigs | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| single | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| spamassassin | SpamAssassin sähköpostisuodin | |
| skeleton | ||
| ssh | Käynnistää OpenSSH-palvelimen | Tarvitaan, jos halutaan tekstitilassa etäyhteys koneeseen |
| stop-bootlogd | ||
| sudo | Sudo-käyttäjien hallinta | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN jos poistat tämän, sudo komento lakkaa toimimasta. |
| sysklogd | Järjestelmän loki-palvelin | |
| squid | Proxy-palvelin | |
| udev | Tekee /dev/ järjestelmän | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! |
| udev-mtab | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| urandom | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! | |
| vmware | VMware-virtualisointi | |
| vbesave | ||
| webmin | Hallitse linux-järjestelmää selaimella | |
| xorg-common | X-työpöytäjärjestelmä | ÄLÄ KOSKE TÄHÄN! jos poistat tämän, ei graafinen työpöytä enää toimi. |
Listaa voisi vielä kartuttaa ubuntu-wikin ohjeen mukaan: https://wiki.ubuntu.com/InitScriptHumanDescriptions