Ero sivun ”Mathematica” versioiden välillä
p wxmaximasta maininta |
ubuntu 10.04:ssä ei enää ole tarjolla libstdc++5:ttä |
||
| Rivi 9: | Rivi 9: | ||
== Asennus == | == Asennus == | ||
Ainakin Mathematican versio 6 vaatii vanhemman [[C++]]-standardikirjaston kuin mitä nykyaikaiset [[jakelu]]t oletuksena levittävät. Tällöin on ennen Mathematican asennusta asennettava <tt>libstdc++</tt>:n versio 5. [[Debian]]-sukuisissa jakeluissa kirjasto löytyy [[paketinhallintajärjestelmä|paketinhallinnasta]] paketista <tt>libstdc++5</tt>. Muissa jakeluissa paketti löytyy samankaltaisella nimellä. Lisätietoja ohjelmapakettien asentamisesta löytyy artikkelista [[Ohjelmien asentaminen]]. | Ainakin Mathematican versio 6 vaatii vanhemman [[C++]]-standardikirjaston kuin mitä nykyaikaiset [[jakelu]]t oletuksena levittävät. Tällöin on ennen Mathematican asennusta asennettava <tt>libstdc++</tt>:n versio 5. [[Debian]]-sukuisissa jakeluissa kirjasto löytyy [[paketinhallintajärjestelmä|paketinhallinnasta]] paketista <tt>libstdc++5</tt>. Muissa jakeluissa paketti löytyy samankaltaisella nimellä. Lisätietoja ohjelmapakettien asentamisesta löytyy artikkelista [[Ohjelmien asentaminen]]. | ||
Uudemmissa jakeluissa ei vanhaa libstdc++:aa enää ole saatavilla paketinhallinnasta, jolloin se on hankittava käsin muualta. Esimerkiksi [[Ubuntu]] 10.04:n käyttäjien on asennettava kirjasto käsin lataamalla ensin [[Debian]]in paketti Debianin [http://packages.debian.org/lenny/libstdc++5 paketinhallinnasta]. | |||
== Katso myös == | == Katso myös == | ||
Versio 12. huhtikuuta 2010 kello 20.50
| Mathematica | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | X11 |
| Lisenssi | suljettu |
| Kotisivu | wolfram.com/products/mathematica |

Mathematica on suljettu symboliseen laskentaan tarkoitettu ohjelmisto. Se on luultavasti yleisimmin käytetty symbolinen laskentaohjelma, joskin Mathematica taipuu myös numeeriseen työskentelyyn. Siitä on olemassa versio niin Linuxille kuin Mac OS X:lle, Solarikselle ja Windowsillekin.
Tunnetuin vapaa kilpailija Mathematicalle on Maxima josta on olemassa myös graafinen wxMaximana tunnettu versio.
Asennus
Ainakin Mathematican versio 6 vaatii vanhemman C++-standardikirjaston kuin mitä nykyaikaiset jakelut oletuksena levittävät. Tällöin on ennen Mathematican asennusta asennettava libstdc++:n versio 5. Debian-sukuisissa jakeluissa kirjasto löytyy paketinhallinnasta paketista libstdc++5. Muissa jakeluissa paketti löytyy samankaltaisella nimellä. Lisätietoja ohjelmapakettien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Uudemmissa jakeluissa ei vanhaa libstdc++:aa enää ole saatavilla paketinhallinnasta, jolloin se on hankittava käsin muualta. Esimerkiksi Ubuntu 10.04:n käyttäjien on asennettava kirjasto käsin lataamalla ensin Debianin paketti Debianin paketinhallinnasta.
Katso myös
Aiheesta muualla
- Mathematica Documentation Center
- Mathematica-wiki
- Suomen jälleenmyyjä
- Matlabin integrointitoiminnon www-esimerkki
- Wolfram Alpha - selaimella käytettävä haku- ja vastauskone joka ymmärtää monia Mathematican funktioita