Ero sivun ”Util-linux” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 26: | Rivi 26: | ||
|- | |- | ||
| [[chsh]] | | [[chsh]] | ||
| käyttäjän | | käyttäjän oletuskomentotulkin vaihtaminen | ||
|- | |- | ||
| [[dmesg]] | | [[dmesg]] | ||
| Rivi 42: | Rivi 42: | ||
| [[fsck]] | | [[fsck]] | ||
| tiedostojärjestelmän tarkistus- ja korjaustyökalu | | tiedostojärjestelmän tarkistus- ja korjaustyökalu | ||
|- | |||
| [[fstab]] | |||
| asetustiedosto, jonka perusteella käynnistyksen yhteydessä liitetään tiedostojärjestelmät hakemistopuuhun | |||
|- | |- | ||
| [[ionice]] | | [[ionice]] | ||
Versio 29. joulukuuta 2016 kello 16.06
| util-linux | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv2 |
| Kotisivu | git.kernel.org/cgit/utils/util-linux/util-linux.git |
util-linux on kokoelma matalan tason toiminnallisuutta tarjoavia työkaluja, jotka ovat käytännössä välttämättömiä järjestelmän toiminnan kannalta.
Asennus
util-linux löytyy useimpien jakeluiden paketinhallinnasta nimellä util-linux. Lisätietoja ohjelmien asentamisesta löytyy artikkelista Ohjelmien asentaminen.
Työkalut
| Työkalu | Kuvaus |
|---|---|
| cal | tekstipohjainen kalenteri |
| cfdisk | levyjen osiointityökalu ncurses-käyttöliittymällä |
| chsh | käyttäjän oletuskomentotulkin vaihtaminen |
| dmesg | ytimen viestien tulostus |
| eject | irroitettavan median irroitus |
| fdisk | levyjen osiointityökalu |
| findmnt | liitettyjen tiedostojärjestelmien listaus |
| fsck | tiedostojärjestelmän tarkistus- ja korjaustyökalu |
| fstab | asetustiedosto, jonka perusteella käynnistyksen yhteydessä liitetään tiedostojärjestelmät hakemistopuuhun |
| ionice | prosessien levynkäytön priorisointi |
| kill | signaalien lähettäminen prosesseille |
| look | merkkijonojen listaus tiedostosta |
| lsblk | lohkolaitteiden listaus |
| lscpu | prosessorin tietojen listaus |
| mkswap | tiedoston tai levyosion alustaminen sivutusosioksi |
| more | pitkien tulosteiden tarkastelu ja vierittäminen |
| mount | tiedostojärjestelmien liittäminen |
| namei | polun listaus juuresta parametrina annettuun päätepisteeseen |
| renice | pyörivien prosessien pioriteetin muuttaminen |
| rev | syötteen rivien kääntäminen väärin päin |
| su | komentojen ajaminen muina käyttäjinä |
| umount | tiedostojärjestelmän irroitus |
Aiheesta muualla
- karelzak.blogspot.com - Kehittäjän util-linuxia käsittelevä blogi
- github.com/karelzak/util-linux - vararepositorio