Muokataan sivua Damn Small Linux
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| style="float: right; margin: 0 0 0.5em 0.5em; clear: both;" class="toc" | ||
| | | style="text-align: center;" | '''[[Linux|Linuxin jakeluversiot]]''' | ||
| | |- | ||
| | | style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot|Linuxit CD-levyltä]]'' | ||
| | |- | ||
| | | style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Debian|Debianiin perustuvat]]'' | ||
| | |- | ||
| | |'''[[Kanotix|Kanotix]]''' | ||
| | |- | ||
| | |'''[[Knoppix|Knoppixiin perustuvat]]''' | ||
| | |- | ||
| | | -[[Damn Small Linux]] | ||
| | |- | ||
| | | -[[Helix]] | ||
| | |- | ||
| | | -[[Knoppix]] | ||
|- | |||
| -[[SuomiKnoppix]] | |||
''' | |- | ||
| -[[Xfld]] | |||
|- | |||
|'''[[MEPIS|MEPIS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Gentoo|Gentoohon perustuva]]t'' | |||
|- | |||
|'''[[Kororaa|Kororaa]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Red Hat|Red Hatiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Mandriva|Mandrivaan perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Mandriva Move|Mandrive Move]]''' | |||
|- | |||
| -[[PCLinuxOS|PCLinuxOS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[SuSE|SuSE:een perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[SuSE Live Eval|SuSE Live Eval]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Ubuntu|Ubuntuun perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Ubuntu Live-CD|Ubuntu Live-CD]]''' | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
</noinclude>Damn Small Linux on mahdollisimman pieneksi tehty [[LiveCD]]-[[jakelut|jakelu]]. Sen koko on alle 50 Mt, joten se mahtuu jopa luottokorttikokoiselle cd:lle. Se voidaan myös asentaa kiintolevylle. | |||
Damn Small Linux sisältää mm. [[Fluxbox]]in, [[Aterm]]in, [[Mplayer]]in, [[Xmms]]:n ja [[Xine]]n. | Damn Small Linux sisältää mm. [[Fluxbox]]in, [[Aterm]]in, [[Mplayer]]in, [[Xmms]]:n ja [[Xine]]n. | ||
Rivi 23: | Rivi 49: | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
* [[wikipedia:fi:Damn Small Linux|Damn Small Linux suomenkielisessä Wikipediassa]] | * [[wikipedia:fi:Damn Small Linux|Damn Small Linux suomenkielisessä Wikipediassa]] | ||
* [http:// | * [http://www.damnsmalllinux.org/ Damn Small Linuxin kotisivu] | ||
[[Luokka:Jakelut]] | [[Luokka:Jakelut]] |