Muokataan sivua MEPIS
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Kumoaminen voidaan suorittaa. Varmista alla olevasta vertailusta, että haluat saada aikaan tämän lopputuloksen, ja sen jälkeen julkaise alla näkyvät muutokset.
Nykyinen versio | Oma tekstisi | ||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| style="float: right; margin: 0 0 0.5em 0.5em; clear: both;" class="toc" | ||
| style="text-align: center;" | '''[[Linux|Linuxin jakeluversiot]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[CD-levyltä ladattavat Linuxin jakeluversiot|Linuxit CD-levyltä]]'' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Debian|Debianiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Kanotix|Kanotix]]''' | |||
|- | |||
|'''[[Knoppix|Knoppixiin perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Damn Small Linux]] | |||
|- | |||
| -[[Helix]] | |||
|- | |||
| -[[Knoppix]] | |||
|- | |||
| -[[SuomiKnoppix]] | |||
|- | |||
| -[[Xfld]] | |||
|- | |||
|'''[[MEPIS|MEPIS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Gentoo|Gentoohon perustuva]]t'' | |||
|- | |||
|'''[[Kororaa|Kororaa]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Red Hat|Red Hatiin perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Mandriva|Mandrivaan perustuvat]]''' | |||
|- | |||
| -[[Mandriva Move|Mandrive Move]]''' | |||
|- | |||
| -[[PCLinuxOS|PCLinuxOS]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[SuSE|SuSE:een perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[SuSE Live Eval|SuSE Live Eval]]''' | |||
|- | |||
| style="background: #dddddd; text-align: center;" | ''[[Ubuntu|Ubuntuun perustuvat]]'' | |||
|- | |||
|'''[[Ubuntu Live-CD|Ubuntu Live-CD]]''' | |||
|- | |||
|}<noinclude> | |||
</noinclude> | |||
{{Jakelu | {{Jakelu | ||
| nimi=MEPIS | | nimi=MEPIS | ||
| logo= | | logo= | ||
| kuva= | | kuva= | ||
| kuvateksti= | | kuvateksti= | ||
| | | yritys=Warren Woodford | ||
| viimeisin versio= | | viimeisin versio=7.0 | ||
| päivämäärä= | | päivämäärä=23.10.2007 | ||
| pakettienhallinta=[[dpkg]]/[[apt]]/[[Synaptic]] | | pakettienhallinta=[[dpkg]]/[[apt]]/[[Synaptic]] | ||
| tila= | | tila=toiminnassa | ||
| äitijakelu=[[Debian GNU/Linux]] | | äitijakelu=[[Debian GNU/Linux]] | ||
| kotisivu=[http://www.mepis.org/ mepis.org] | | sukulaisjakelut= | ||
}} | | kotisivu=[http://www.mepis.org/ mepis.org]}} | ||
MEPISin pääkehittäjä Warren Woodford oli käyttänyt useita eri Linux-[[jakelu]]ita työpöytäkäytössä, mutta mikään niistä ei miellyttänyt häntä täysin, joten hän päätti tehdä oman jakelun. MEPIS pohjautuu [[Debian]]iin (version 6 pohjana tosin oli [[Ubuntu]], mutta versiosta 7.0 alkaen MEPIS pohjautuu taas Debianiin), ja on kehitetty mahdollisimman helppokäyttöiseksi työpöytäkäyttöä ajatellen. MEPIS toimitetaan asennettavana [[live-cd]]:nä, joten siihen on helppo tutustua ennen varsinaista kovalevylle asentamista. | |||
Työpöytäkäytössä yksi MEPISin suurimpia etuja on, että erilaiset epävapaat multimediatoiminnot ja selaimen lisätoiminnot (kuten [[Flash]], [[Realplayer]] ja [[Java]]) toimivat suoraan asennuksen jälkeen ilman, että käyttäjän tarvitsisi niitä itse erikseen asentaa. Mukana tulee myös automaattinen tuki Windowsin [[WLAN]]-ajurien käyttämisen mahdollistavalle [[Ndiswrapper]]-ohjelmistolle. | Työpöytäkäytössä yksi MEPISin suurimpia etuja on, että erilaiset epävapaat multimediatoiminnot ja selaimen lisätoiminnot (kuten [[Flash]], [[Realplayer]] ja [[Java]]) toimivat suoraan asennuksen jälkeen ilman, että käyttäjän tarvitsisi niitä itse erikseen asentaa. Mukana tulee myös automaattinen tuki Windowsin [[WLAN]]-ajurien käyttämisen mahdollistavalle [[Ndiswrapper]]-ohjelmistolle. | ||
MEPIS käyttää hyväkseen Debianin laajoja pakettivarastoja sekä pakettien verkkoasennuksen mahdollistavaa [[apt]]-työkalua. Oletus[[työpöytäympäristö]]nä toimii [[KDE]]. MEPISillä on aktiivinen käyttäjäyhteisö. | MEPIS käyttää hyväkseen Debianin laajoja pakettivarastoja sekä pakettien verkkoasennuksen mahdollistavaa [[apt]]-työkalua. Oletus[[työpöytäympäristö]]nä toimii [[KDE]]. MEPISillä on aktiivinen käyttäjäyhteisö. | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
*[http://www.mepis.com/ Virallinen kotisivu] | |||
*[http://www.mepislovers.org/ MEPISlovers.org] | *[http://www.mepislovers.org/ MEPISlovers.org] | ||
{{ | {{debian}} | ||
[[Luokka:Jakelut]] |