Ero sivun ”Snap” versioiden välillä
Suuri muokkaus. Päivitetty artikkelia. |
p Huomautus, automaattisista päivityksistä. |
||
| Rivi 22: | Rivi 22: | ||
Kaikkien Snap-pakettien päivittäminen kerralla: | Kaikkien Snap-pakettien päivittäminen kerralla: | ||
# snap refresh | # snap refresh | ||
{{Malline:Huomautus|Automaattiset päivitykset: Snap-paketit päivittyvät oletusarvoisesti automaattisesti taustalla, yleensä noin neljä kertaa päivässä. Useimmiten sinun ei tarvitse tehdä mitään.}} | |||
Lista asennetuista paketeista: | Lista asennetuista paketeista: | ||
Nykyinen versio 13. marraskuuta 2025 kello 22.23
| Snap | |
|---|---|
| Käyttöliittymä | teksti |
| Lisenssi | GPLv3, suljettu |
| Kotisivu | snapcraft.io |
Snap on Canonicalin Ubuntulle kehittämä pakettiformaatti, sekä pakettienhallintajärjestelmä. Snapin tarkoituksena on toimia APT:n rinnalla tarjoten turvallisemman ja kätevämmän tavan pakettien ja niiden riippuvuuksien hallintaan. Snap-paketit voidaan tunnistaa .snap -tiedostopäätteestä. Snap-formaattia käyttävien ohjelmien tarkoitus on toimia (enemmän tai vähemmän) hiekkalaatikossa eristettynä muusta järjestelmästä.
Käyttö
[muokkaa]Ota huomioon, että Snap oletuksena kysyy sudo-oikeusten omistavan käyttäjän salasanaa, jos asennusta ei suoriteta pääkäyttäjänä.
Saatavilla olevien pakettien haku:
$ snap find PAKETTI
Lista kaikista saatavilla olevista paketeista saadaan jättämällä haettavan paketin nimi pois.
Paketin asentaminen:
# snap install PAKETTI
Kaikkien Snap-pakettien päivittäminen kerralla:
# snap refresh
Lista asennetuista paketeista:
$ snap list
Paketin poistaminen:
# snap remove PAKETTI
Snapilla voidaan myös katsoa tuoreita muutoksia, joita järjestelmässä on tehty. Tähän sisältyy esimerkiksi pakettien asennukset, poistot, virheet sekä päivitykset.
$ snap changes
Kritiikkiä
[muokkaa]Ubuntun mukana toimitetaan yhä X.org-ikkunointipalvelin, jonka käyttämä X11-protokolla ei mahdollista sovellusten täydellistä hiekkalaatikoimista. Näin ollen Snap-formaatti luokin tällä hetkellä hieman valheellista tietoturvan tunnetta Canonicalin väittäessä sitä käyttävien ohjelmien toimivan hiekkalaatikossa. Matthew Garrett on kirjoittanut xevilteddy-ohjelman, joka simuloi hiekkalaatikosta karkaamista X-ikkunointiympäristössä. [1] Kuitenkin Ubuntu on alkanut käyttämään oletuksena Wayland-protokollaa, joka tarjoaa paremmat mahdollisuudet hiekkalaatikoimiseen.
Canonical ei suostu julkaisemaan Snap-palvelimen lähdekoodeja vaan pitää palvelinohjelmiston suljettuna. Tämän vuoksi on vain yksi ohjelmistolähde, josta voi asentaa Snap-paketteja.
Snap vaatii toimiakseen AppArmorin ja Systemd:n, mutta Flatpak, pkgsrc tai AppImage ei vaadi kumpaakaan.