Ero sivun ”Zcat” versioiden välillä

Linux.fista
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
LP (keskustelu | muokkaukset)
gunzip -c; compress
LP (keskustelu | muokkaukset)
 
Rivi 1: Rivi 1:
'''zcat''' on [[gzip]]-pakkauksen purkava [[cat]], eli se näyttää gzip-pakatun tiedoston sisällön jättäen paketin edelleen pakatuksi. zcat on käytännössä sama komento kuin <tt>gunzip -c</tt> Muissa [[unix]]eissa zcat saattaa olla toinen ohjelma, joka purkaa compress-pakattuja tiedostoja.
'''zcat''' on [[gzip]]-pakkauksen purkava [[cat]], eli se näyttää gzip-pakatun tiedoston sisällön jättäen paketin edelleen pakatuksi. zcat on käytännössä sama komento kuin <tt>gunzip&nbsp;-c</tt> Muissa [[unix]]eissa zcat saattaa olla toinen ohjelma, joka purkaa compress-pakattuja tiedostoja.


==Katso myös==
==Katso myös==

Versio 21. helmikuuta 2008 kello 19.18

zcat on gzip-pakkauksen purkava cat, eli se näyttää gzip-pakatun tiedoston sisällön jättäen paketin edelleen pakatuksi. zcat on käytännössä sama komento kuin gunzip -c Muissa unixeissa zcat saattaa olla toinen ohjelma, joka purkaa compress-pakattuja tiedostoja.

Katso myös