Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
LP (keskustelu | muokkaukset) init=/bin/sh |
Pb (keskustelu | muokkaukset) p nomodeset |
||
| Rivi 27: | Rivi 27: | ||
|- | |- | ||
| <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | | <tt>nolapic</tt> || Poistaa käytöstä isännän APICn. | ||
|- | |||
| <tt>nomodeset</tt> || Poistaa [[KMS]]:n käytöstä. | |||
|- | |- | ||
| <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | | <tt>apm=off</tt> TAI <tt>noapm</tt> || Poistaa käytöstä virranhallinnan. | ||
Versio 30. lokakuuta 2009 kello 17.39
Ytimelle voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.
Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa asetustiedostoon /boot/grub/menu.lst (GRUB-käynnistyslatain) tai /etc/lilo.conf (LILO-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista GRUB.
| PARAMETRI | SELITYS |
| vga=xxx | Säätää framebufferin grafiikkatilan VESA-moodiin xxx |
| acpi=off TAI noacpi | Poistaa ACPI-järjestelmän kokonaan päältä. Auttaa useasti järjestelmiin jotka käynnistyvät uudelleen kesken ytimen latauksen tai jossa järjestelmä jumiutuu kokonaan käynnistyksessä. |
| acpi=force | Aktivoi ennen vuotta 2000 olevissa järjestelmissä ACPIn. |
| pci=noacpi TAI acpi=noirq | Poistaa käytöstä PCI irq-reitityksen. |
| pci=acpi | Aktivoi PCI irq-reitityksen. |
| acpi_irq_balance | Sallii ACPI:n käyttää PIC-keskeytyksiä minimoiden IRQ:n käyttöä. |
| acpi_irq_nobalance | Estää edellämainitun. |
| acpi=oldboot | Poistaa ACPIn lähes kokonaan käytöstä, vain käynnistyksessä vaadittavat komponentit säilytetään. |
| acpi=ht | Poistaa ACPIn lähes kokonaan, Hyper Threading jätetään päälle. |
| noapic | Poistaa käytöstä APICn (Advanced Programmable Interrupt Controller). |
| nolapic | Poistaa käytöstä isännän APICn. |
| nomodeset | Poistaa KMS:n käytöstä. |
| apm=off TAI noapm | Poistaa käytöstä virranhallinnan. |
| init= | Määrittelee käynnistettävän initin (tai sen tilalle vapaavalintaisen muun ohjelman, tyypillisesti /bin/sh) |
| irqpoll | Muuttaa tapaa, miten ydin hoitaa keskeytys-kutsuja. Voi auttaa joissain tapauksissa. |
| quiet | Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. |
| root= | Määrittelee käytettävän juuriosion laitetiedoston. |
| single | Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan. |