Ero sivun ”Pankkipalvelut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
toisto pois |
Nordea uudelleennimesi palveluitaan |
||
| Rivi 25: | Rivi 25: | ||
| Tukee useita selaimia | | Tukee useita selaimia | ||
|- | |- | ||
| Nordea | | Nordea Classic | ||
| [http://nordea.fi Web] | | [http://nordea.fi Web] | ||
| | | | ||
| Rivi 32: | Rivi 32: | ||
| Varayhteytenä pelkistetty desktop-web käyttöliittymä. | | Varayhteytenä pelkistetty desktop-web käyttöliittymä. | ||
|- | |- | ||
| Nordea | | Nordea Classic | ||
| [https://m.nordea.fi Mobile] | | [https://m.nordea.fi Mobile] | ||
| | | | ||
| Rivi 38: | Rivi 38: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| Nordea Corporate | |||
| [http://nordea.fi Web] | |||
| | |||
| Kyllä | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| Nordnet | | Nordnet | ||
Versio 5. syyskuuta 2012 kello 12.49
Sivulle on listattu suomalaiset pankkipalvelut, niiden käyttämät tekniikat ja huomiot Linux-käyttäjän näkökulmasta. Tiedot on kerätty avuksi pankin valintaa tekevälle Linux-käyttäjälle.
Palveluvertailu
| Palvelu | Tyyppi | Käytetyt tekniikat | Linux-tuki | Tarkistettu | Huomiot |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktia pankki | |||||
| Handelsbanken | Web | On | Tukee useita selaimia | ||
| Nordea Classic | Web | Kyllä | 10.07.2011/Fedora14 | Varayhteytenä pelkistetty desktop-web käyttöliittymä. | |
| Nordea Classic | Mobile | ||||
| Nordea Corporate | Web | Kyllä | |||
| Nordnet | Web | Kyllä | 17.9.2011 / Ubuntu 11.04 | Tukee useita selaimia | |
| Osuuspankki | web | Kyllä | elokuu 2011 | Tukee useita selaimia | |
| POP Pankki | web | Kyllä | toukokuu 2012 | Tukee useita selaimia | |
| Sampopankki | Web | Oraclen Java | Ei ilman virittelyä. | syyskuu 2011 | Vaikea saada toimimaan Linuxin kanssa. Ohjeet löytyvät katsomalla Sammon verkkopankki ohjetta. |
| Tapiola-pankki | Web | ||||
| Tapiola-pankki | Mobile | ||||
| Ålandsbanken | Web |
Katso myös
Aiheesta muualla
- wikipedia.org - suomalaiset pankit
- fkl.fi - Finanssialan keskusliitto (entinen Pankkiyhdistys)