Ero sivun ”Versionhallintapalvelut” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
GitLab |
|||
| Rivi 28: | Rivi 28: | ||
| [[svn]], [[git]] | | [[svn]], [[git]] | ||
| | | | ||
|- | |||
| [https://gitlab.com/ GitLab] | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{ei|Ei suoraan, vain kolmannen osapuolen kirjautumisen kautta}} | |||
| {{kyllä}} | |||
| {{kyllä|ei}} | |||
| [[git]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
| [https://gitorious.org/ Gitorious] | | [https://gitorious.org/ Gitorious] | ||
Versio 21. toukokuuta 2015 kello 00.31
Monet yritykset ja yhteisöt tarjoavat versionhallintapalveluita. Tällä sivulla vertaillaan niitä.
Vertailu
Palveluntarjoajat aakkosjärjestyksessä.
| Nimi | Ilmainen avoimen lähdekoodin projekteille |
Tukee kaksivaiheista vahvistusta | Pyörii vapaalla palvelinohjelmistolla |
Sisältää mainoksia | Tuetut versionhallintajärjestelmät |
Muuta |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bitbucket | kyllä | ei | ei | ei | git, Mercurial | |
| GitHub | kyllä | kyllä | ei | ei | svn, git | |
| GitLab | kyllä | Ei suoraan, vain kolmannen osapuolen kirjautumisen kautta | kyllä | ei | git | |
| Gitorious | kyllä | ei | kyllä | ei | git | |
| GNU Savannah | kyllä | ei | kyllä | ei | cvs, svn, bzr, git, Mercurial, arch | Free Software Foundationin ylläpitämä |
| Google Code (toiminta ollaan lopettamassa) | kyllä | kyllä | ei | ei | svn, git, Mercurial | Googlen ylläpitämä |
| Launchpad | kyllä | kyllä | kyllä | ei | bzr | Canonicalin ylläpitämä |
| SourceForge | kyllä | ei | kyllä | kyllä | cvs, svn, git, Mercurial |