Ero sivun ”Ytimen käynnistysparametrit” versioiden välillä

Linux.fista
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Pb (keskustelu | muokkaukset)
p nomodeset
EgoLuser (keskustelu | muokkaukset)
Päivitetty asetustiedoston polku. Täydennetty parametri-taulukkoa.
Rivi 1: Rivi 1:
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.  
[[Ydin|Ytimelle]] voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.  


Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/boot/grub/menu.lst</tt> ([[GRUB]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GRUB]].
Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa [[asetustiedosto]]on <tt>/etc/default/grub</tt> ([[GRUB]]-[[käynnistyslatain]]) tai <tt>/etc/lilo.conf</tt> ([[LILO]]-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista [[GRUB]].


{|  
{|  
Rivi 37: Rivi 37:
|-
|-
| <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää.
| <tt>quiet</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää.
|-
| <tt>loglevel=3</tt> || Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. Käytetään yleensä yhdessa edellisen parametrin kanssa.
|-
|-
| <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n.
| <tt>root=</tt> || Määrittelee käytettävän [[juuriosio]]n [[laitetiedosto]]n.
|-
|-
| <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan.
| <tt>single</tt> || Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan.
|-
| <tt>nosmt</tt> || Käynnistää järjestelmän ilman SMT- tai HyperThreading-tukea.
|-
| <tt>apparmor=1</tt> || Käynnistää järjestelmän AppArmor tuki.
|-
| <tt>security=apparmor</tt> || Käytä AppArmoria oletusarvoisena tietoturvamoduulina (SELinuxin, yms. sijaan).
|-
| <tt>mitigations=auto</tt> || Käytä oletusarvoisia CPU-bugikorjauksia.
|-
| <tt>systemd.mask=lightdm.service</tt> || Estä (esimerkiksi) LightDM:n init-skriptin suorittaminen. Voidaan antaa useaan kertaan.
|}
|}



Versio 25. maaliskuuta 2025 kello 14.03

Ytimelle voidaan antaa käynnistyksen yhteydessä erilaisia parametrejä sen toimintojen muuttamiseen.

Parametrit voidaan Linux-järjestelmässä kirjoittaa asetustiedostoon /etc/default/grub (GRUB-käynnistyslatain) tai /etc/lilo.conf (LILO-käynnistyslatain). Ne voidaan myös antaa erikseen käynnistyksen yhteydessä. Tarkempia ohjeita tähän löytyy GRUBin osalta artikkelista GRUB.

PARAMETRI SELITYS
vga=xxx Säätää framebufferin grafiikkatilan VESA-moodiin xxx
acpi=off TAI noacpi Poistaa ACPI-järjestelmän kokonaan päältä. Auttaa useasti järjestelmiin jotka käynnistyvät uudelleen kesken ytimen latauksen tai jossa järjestelmä jumiutuu kokonaan käynnistyksessä.
acpi=force Aktivoi ennen vuotta 2000 olevissa järjestelmissä ACPIn.
pci=noacpi TAI acpi=noirq Poistaa käytöstä PCI irq-reitityksen.
pci=acpi Aktivoi PCI irq-reitityksen.
acpi_irq_balance Sallii ACPI:n käyttää PIC-keskeytyksiä minimoiden IRQ:n käyttöä.
acpi_irq_nobalance Estää edellämainitun.
acpi=oldboot Poistaa ACPIn lähes kokonaan käytöstä, vain käynnistyksessä vaadittavat komponentit säilytetään.
acpi=ht Poistaa ACPIn lähes kokonaan, Hyper Threading jätetään päälle.
noapic Poistaa käytöstä APICn (Advanced Programmable Interrupt Controller).
nolapic Poistaa käytöstä isännän APICn.
nomodeset Poistaa KMS:n käytöstä.
apm=off TAI noapm Poistaa käytöstä virranhallinnan.
init= Määrittelee käynnistettävän initin (tai sen tilalle vapaavalintaisen muun ohjelman, tyypillisesti /bin/sh)
irqpoll Muuttaa tapaa, miten ydin hoitaa keskeytys-kutsuja. Voi auttaa joissain tapauksissa.
quiet Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää.
loglevel=3 Vähentää ytimen käynnistyksessä näytölle tulostamien viestien määrää. Käytetään yleensä yhdessa edellisen parametrin kanssa.
root=  Määrittelee käytettävän juuriosion laitetiedoston.
single Käynnistää järjestelmän yhden käyttäjän tilaan.
nosmt Käynnistää järjestelmän ilman SMT- tai HyperThreading-tukea.
apparmor=1 Käynnistää järjestelmän AppArmor tuki.
security=apparmor Käytä AppArmoria oletusarvoisena tietoturvamoduulina (SELinuxin, yms. sijaan).
mitigations=auto Käytä oletusarvoisia CPU-bugikorjauksia.
systemd.mask=lightdm.service Estä (esimerkiksi) LightDM:n init-skriptin suorittaminen. Voidaan antaa useaan kertaan.

Aiheesta muualla