Ero sivun ”Malline:Palvelin” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
p Kumottu muokkaus 50176, jonka teki Foliohattu (keskustelu) |
||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
! style="font-size:90%;" | '''Tekstieditoreja''' | ! style="font-size:90%;" | '''Tekstieditoreja''' | ||
| style="font-size:90%;" | [[nano]] | [[vi]] | [[emacs]] | | style="font-size:90%;" | [[nano]] | [[vi]] | [[emacs]] | ||
|- align = left | |||
| style="background:#8AE1FF; color: #ffffff; font-size:90%; text-align:center" colspan = 2 | '''[[:Luokka:Palvelimet|<span style="color:black;">Palvelin-luokka</span>]]''' | |||
|}<noinclude> | |}<noinclude> | ||
Versio 5. elokuuta 2020 kello 09.10
| | |
| Ylläpito | SSH | Tietoturva | Käyttäjien hallinta | Systemd | iptables | SELinux | AppArmor |
|---|---|
| Palvelintyypit | Web-palvelin | Sähköposti | Tietokanta | NFS | Samba |
| Komentorivi | Komentorivin perusteet | Komentorivikomennot | Bash-skriptaus |
| Tekstieditoreja | nano | vi | emacs |
| Palvelin-luokka | |
Mallineesta
Tämä malline on tehty palvelimia ja niiden pystyttämistä käsittelevien artikkeleiden tueksi.
Käyttö
Lisää artikkelin loppuun {{Palvelin}}