Ero sivun ”Malline:Palvelin” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Korjattu malline-koodi |
Lisätty linkki palvelimet-luokkaan |
||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | [[LAMP]] | [[Sähköpostipalvelin]] | [[Tietokantapalvelin]] | [[NFS]] | [[Samba]] | | style="font-size:90%; text-align:center" | [[LAMP]] | [[Sähköpostipalvelin]] | [[Tietokantapalvelin]] | [[NFS]] | [[Samba]] | ||
|- | |||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '''[[:Luokka:Palvelimet|Palvelin-luokka]]''' | |||
|}<noinclude> | |}<noinclude> | ||
Versio 27. marraskuuta 2018 kello 13.10
| Palvelin |
| Ylläpito |
| SSH | Tietoturva | Käyttäjien hallinta | Systemd | iptables |
| Komentorivi |
| Komentorivin perusteet | Komentorivikomennot | Bash-skriptaus |
| Palvelintyypit |
| LAMP | Sähköpostipalvelin | Tietokantapalvelin | NFS | Samba |
| Palvelin-luokka |
Mallineesta
Tämä malline on tehty palvelimia ja niiden pystyttämistä käsittelevien artikkeleiden tueksi.
Käyttö
Lisää artikkelin loppuun: {{Malline:Palvelin}}