Ero sivun ”Sailfish OS” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 87: | Rivi 87: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| [https://together.jolla.com/question/71741/release-notes-11127-vaarainjarvi/ 1.1.1.27 Vaarainjärvi] | |||
| 19. joulukuu 2014 | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| [https://together.jolla.com/question/38508/release-notes-software-version-10516-paarlampi/ 1.0.5.16 Paarlampi] | | [https://together.jolla.com/question/38508/release-notes-software-version-10516-paarlampi/ 1.0.5.16 Paarlampi] | ||
Versio 2. elokuuta 2020 kello 10.49
| Sailfish OS | |
|---|---|
| Julkaisija | Jolla Ltd. |
| Viimeisin versio | 3.3.0.16 (Rokua) / 23.4.2020 |
| Pakettienhallinta | RPM, zypper |
| Tila | toiminnassa |
| Arkkitehtuurit | ARM, x86, x64 |
| Äitijakelu | Mer |
| Kotisivu | sailfishos.org |
Sailfish OS on Jollan kehittämä Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä mobiililaitteille. Päivitysten nimet ovat alusta alkaen olleet suomalaisten luontokohteiden nimiä.
Sailfish 1 julkaisut olivat järvien nimiä.
Sailfish 2 julkaisut olivat jokien nimiä.
Sailfish 3 julkaisut ovat kansallispuistojen nimiä.
Julkaisut
| Julkaisu | Julkaisupäivä | Muutokset | Sijainti |
|---|---|---|---|
| 3.3.0.16 Rokua | 23. huhtikuuta 2020 |
|
Rokua |
| 3.0.3 Hossa | 7. toukokuuta 2019 |
|
Hossa |
| 2.1.2.3 Kiiminkijoki | 2. lokakuu 2017 | Kiiminkijoki | |
| 2.0.4 Fiskarsinjoki | 26. syyskuu 2016 |
|
Fiskarsinjoki |
| 2.0.1 Taalojärvi | 10. toukokuuta 2016 | ||
| 2.0.0 Saimaa | 3. marraskuu 2015 |
|
Saimaa |
| 1.1.7 Björnträsket | 31. elokuu 2015 |
|
Björnträsket |
| 1.1.6 Aaslakkajärvi | 8. kesäkuu 2015 | ||
| 1.1.4 Äijänpäivänjärvi | 16. huhtikuu 2015 | ||
| 1.1.2 Yliaavanlampi | 19. helmikuu 2015 | ||
| 1.1.1.27 Vaarainjärvi | 19. joulukuu 2014 | ||
| 1.0.5.16 Paarlampi | 11. huhtikuu 2014 | Paarlampi | |
| 1.0.3.8 Naamankajärvi | 31. tammikuu 2014 | Naamankajärvi |
Katso myös
Aiheesta muualla
- sailpi.wordpress.com - Ohjeita Sailfishin käyttöön Raspberry Pi:ssä