Ero sivun ”Malline:Palvelin” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Tietokantapalvelin ohjaa nyt Tietokanta-luokkaan |
Lisätty linkit yleisiin editoreihin |
||
| Rivi 6: | Rivi 6: | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | [[SSH]] | [[Tietoturva]] | [[Käyttäjien hallinta]] | [[Systemd]] | [[iptables]] | | style="font-size:90%; text-align:center" | [[SSH]] | [[Tietoturva]] | [[Käyttäjien hallinta]] | [[Systemd]] | [[iptables]] | ||
|- | |||
| style="font-size:90%; text-align:center" | ''Editoreja:'' [[nano]] | [[vi]] | [[emacs]] | |||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '''Komentorivi''' | | style="font-size:90%; text-align:center" | '''Komentorivi''' | ||
Versio 2. tammikuuta 2019 kello 00.00
| Palvelin |
| Ylläpito |
| SSH | Tietoturva | Käyttäjien hallinta | Systemd | iptables |
| Editoreja: nano | vi | emacs |
| Komentorivi |
| Komentorivin perusteet | Komentorivikomennot | Bash-skriptaus |
| Palvelintyypit |
| LAMP | Sähköpostipalvelin | Tietokantapalvelin | NFS | Samba |
| Palvelin-luokka |
Mallineesta
Tämä malline on tehty palvelimia ja niiden pystyttämistä käsittelevien artikkeleiden tueksi.
Käyttö
Lisää artikkelin loppuun: {{Malline:Palvelin}}