Ero sivun ”Malline:Palvelin” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Lisätty linkit yleisiin editoreihin |
Korjailtu mallineen järjestystä |
||
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '''Ylläpito''' | | style="font-size:90%; text-align:center" | '''Ylläpito''' | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | [[SSH]] | [[Tietoturva]] | [[Käyttäjien hallinta]] | [[Systemd]] | [[iptables]] | | style="font-size:90%; text-align:center" | [[SSH]] | [[Tietoturva]] | [[Käyttäjien hallinta]] | [[Systemd]] | [[iptables]] | [[SELinux]] | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '' | | style="font-size:90%; text-align:center" | '''Palvelintyypit''' | ||
|- | |||
| style="font-size:90%; text-align:center" | [[LAMP|Web-palvelin]] | [[Sähköposti]] | [[:Luokka:Tietokannat|Tietokanta]] | [[NFS]] | [[Samba]] | |||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '''Komentorivi''' | | style="font-size:90%; text-align:center" | '''Komentorivi''' | ||
| Rivi 13: | Rivi 15: | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | [[Komentorivin perusteet]] | [[Komentorivikomennot]] | [[Bash-skriptaus]] | | style="font-size:90%; text-align:center" | [[Komentorivin perusteet]] | [[Komentorivikomennot]] | [[Bash-skriptaus]] | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '' | | style="font-size:90%; text-align:center" | ''Editoreja:'' [[nano]] | [[vi]] | [[emacs]] | ||
|- | |- | ||
| style="font-size:90%; text-align:center" | '''[[:Luokka:Palvelimet|Palvelin-luokka]]''' | | style="font-size:90%; text-align:center" | '''[[:Luokka:Palvelimet|Palvelin-luokka]]''' | ||
Versio 11. toukokuuta 2019 kello 19.07
| Palvelin |
| Ylläpito |
| SSH | Tietoturva | Käyttäjien hallinta | Systemd | iptables | SELinux |
| Palvelintyypit |
| Web-palvelin | Sähköposti | Tietokanta | NFS | Samba |
| Komentorivi |
| Komentorivin perusteet | Komentorivikomennot | Bash-skriptaus |
| Editoreja: nano | vi | emacs |
| Palvelin-luokka |
Mallineesta
Tämä malline on tehty palvelimia ja niiden pystyttämistä käsittelevien artikkeleiden tueksi.
Käyttö
Lisää artikkelin loppuun: {{Malline:Palvelin}}